Bir mahallenin feryadı: Duyun artık sesimizi, bu beladan kurtarın bizi

Bir mahallenin feryadı: Duyun artık sesimizi, bu beladan kurtarın bizi
Bir mahallenin feryadı: Duyun artık sesimizi, bu beladan kurtarın bizi admin
Bu içerik 239 kez okundu.

Siverek’in en eski Mahallelerinden biri olan Hasançelebi mahalle sakinleri eski, toprak çatılı kesme karataştan yapılan zaman içinde yıkılmaya terk edilen metruk evler yüzünden evlerinde rahat yatamadıklarını sokaklardan geçemediklerini belirterek mahallede bulunan bir kısmı koruma kararı içinde olan bir kıs mı sahipleri tarafından terk edilen eski evlere bir çözüm bulmasını istiyorlar.

Mahallede yaşayan kadınlar rahtlıkla bir ekmek almaya gidemediklerinden yakınarak şunları kaydetti:

"Boş evler tinerci yuvası olmuş buralarda fuhuşta yapıyorlar, Belediye Başkanlığına, Kaymakamlığa dilekçe verdik, çözüm yok. Eski evlerden sokaklara taş düşüyor, can güvenliğimiz yok. Bu evler yüzünden huzurumuz kaçmış ne gündüz dışarı çıkabiliyoruz, nede gece evimizde rahat uyuyabiliyoruz bir çözüm bulunmasını istiyoruz belediye ya bu evleri yıksın ya da evlerimizi satın alıp bizi buradan kurtarsın" açıklamasında bulundular.

KORUMA ALTINA ALINDIĞI SÖYLENEN EVLER KORUNAMIYOR 

Şehrin ilk mahallerinden bir olan Hasançelebi Mahallesinde tarihi değeri oldukları gerekçesiyle yaklaşık on toprak çatılı ev Şanlıurfa kültür ve tabi varlıklar kurulu kurumunca tarihi eser olarak değerlendirilmesinin ardından çevre sit alanı olarak ilan  edilince çevresinde ki evlerde kaderine terk edildi. Özelikle yağışlı havalarda toprak kayması sonucu duvar taşları cadde ve sokağa düşen evler madde bağımlılarının yuvası haline geldiği gibi her an düşecek taşlar yüzünden sokaklardan vatandaşlar rahat yürüyemez olmuş.

MAHALLE MUHTARI DÖRT YILDAN BERİ SESİMİZİ DUYAN OLMADI

Eski toprak çatılı metruk evler yüzünden mahalle sakinlerinin baskısı altında olduğunu belirten Mahalle muhtarı Cemal Mevlütoğlu,  yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

" Mahallede ki metruk binalar yüzünden evimde rahat yüzü görmedim tinerciler madde bağımlıları buraları mesesken tutmuş, vatandaş muhtar bir çözüm diyerek kapıma dayanıyor bede Belediye başkanına gidiyorum çözeceğiz diyorlar, belediyeden umudumu kestim kaymakam dilekçe yazdım halen çözüm bekliyoruz dört yıldır kaymakamlığa belediye başkanlığına defalarca dilekçe vermeme rağmen kimse sorunumuza bir çözüm bulamadı. Son çaremiz mahalle halkı olarak toplanıp Cumhurbaşkanına gitmektir, mahalle halkı korkudan evinde rahat uyuyamıyor, Belediye hiçbir şey yapmadı tek çaremiz Cumhurbaşkanımız " dedi./Haber Merkezi

siverek haber siverek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverekli Doktor Ayas, iftarda engellilerle bir araya geldi
Siverekli Doktor Ayas, iftarda engellilerle bir araya geldi
SİYAR DER'den yoksul ailelere gıda yardımı
SİYAR DER'den yoksul ailelere gıda yardımı