Diyanet Bir Sen'in Siverek şubesinden yazılı basın açıklaması

Diyanet Bir Sen'in Siverek şubesinden yazılı basın açıklaması
Diyanet Bir Sen'in Siverek şubesinden yazılı basın açıklaması admin
Bu içerik 288 kez okundu.

Mahmut İZGÖR - Diyanet bir senin Siverek şubesi Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dışı olayları ve zulümlerle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Diyanet Bir Sen Siverek İlçe Başkanlığından basın yayın kuruluşlarına gönderilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Kendilerine yapılan zulümlere din kardeşlerince neredeyse bir tepkinin gösterilmediği, dilsiz şeytan rolünün takınıldığı,  sessizliğin adresi yerlerden birisi de Uygurlu Müslümanların yaşadığı Komünist Çin'deki Doğu Türkistan özerk bölgesidir. Ümmetin bu coğrafyasının zalimi, Komünist Çin olup mazlumu ise Müslüman Uygur milletidir.

Doğu Türkistan'daki bu bir avuç ümmet kendi kaderlerine terk edilmiş olup yuvaları dağıtılmış, diğer ümmet coğrafyaları gibi bu coğrafyada da işkence, kan ve göz yaşı sürekli bir hal almıştır.

Kış ortasında sıcak odalarımızın pencerelerinden yağan karı ve yağmuru seyreder gibi; Maoist Çin'in Müslümanlara yapmış olduğu sabırları taşıran zulmünü seyretmekle yetinmekteyiz. Uygurlu kardeşlerimize yapılan zulüm son günlerde gündemde olan poşetlerin paralı olması hadisesi kadar bile gündem oluşturamamıştır. Şevk-i şahadetle coşan bir kana sahip olması gereken İslam ümmeti, şevk-i ticaretle coşan leşten daha hissiz bir cana bürünmüştür.

Türkistan'da yaşanan soykırıma halkın sesi, nefesi olması gereken medya ve sivil toplum kuruluşlarından ciddi manada ses getirecek bir tepki ve haykırış meydana gelmemiştir.

Müslüman kardeşlerimiz katlediliyor, dini değerler ayaklar altına alınıyor kardeşlerimizin şeref ve izzetleri ile oynanıyor anne ve babalar zindanlara atılıyorlar. Anneler çocukların çaresiz bakışları karşısında çeşitli işkencelere ve tecavüzlere maruz bırakılıyorlar. Hz Ali (r.a.) efendimiz "Bir zulme engel olamıyorsanız onu engelleyebilecek olanlara duyurun'' buyuruyor. Biz bırakınız zulme engel olmayı onu başkalarına duyurma hasletimizi de yitirmiş bulunmaktayız. Evet, Doğu Türkistan' da hayatlarını iman ve ilme adayan, Komünizm cehaletinin önüne set olma çabasında olan âlimler,  zindanlarda haddi aşan işkenceler sonucu şehit edilmektedir.

Mabetler yakılmakta Kuran Kerim ayaklar altında çiğnenmekte, evler ve okullar yakılmakta, yıkılmaktadır. 15 yaş üstü gençler toplu bir şekilde katledilirken medeni dünyadan tek bir ses çıkmamaktadır.

Birleşmiş Milletlerin son verilerine göre Çin zaliminin, kırsal kesimlerde etrafını duvarlarla örmüş olduğu 39 kampta bir milyona yakın Müslüman Uygur esaret altında tutulmaktadır. Kamplarda yapılan çirkin muameleler babından; erkeklerin sakal bırakmalarına, namaz kılmalarına, Kur'an okumalarına ve kadınların tesettüre riayet etmelerine müsaade edilmemektedir. Zorla içki içirilen esirlere, "Ben Allah'a inanmıyorum ve İslam dini kabul etmiyorum."türünden belgeler imzalatılmaktadır.

siverek haber siverek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karavar:
Karavar: "Temizlik düzenli olarak yapılıyor"
Siverek kırsalında çekirge istilası
Siverek kırsalında çekirge istilası