Taş ustalığı koruma altına alındı

Taş ustalığı koruma altına alındı
Taş ustalığı koruma altına alındı admin
Bu içerik 1780 kez okundu.

Mahmut İZGÖR - Kültür ve Turizm Bakanlığınca yok olmaya yüz tutmuş meslekler koruma altına alındı.

Siverek’te yaklaşık 40 yıldır taş ustalığı yapan Mahmut Selaniş, koruma kararının önemli olduğunu söyledi.

Meslek altın bileziksayılırdı

6'sı kız 4'ü erkek 10 çocuğunu taş ustalığı yaparak yetiştiren Mahmut Selaniş, mesleği Ermeni usta Kal Os'tan öğrendiğini dile getirdi. 13 yaşında iken babası tarafından o dönem 'altın bilezik' sayılan mesleklerden taş ustalığını öğrenmesi için usta tarafından yetiştirilen Mahmut usta, onlarca tonluk dev taşlardan sanat eserleri çıkarıyor.

Onlarca eseri var

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı makamına oturmasıyla 10 tonluk bir kayayı yontarak 2 yıllık çalışmasının ardından Cumhurbaşkanlığı forsunu tamamlayan Mahmut Selaniş, Siverek Kaymakamlığı için ise 2 ton ağırlığında 3 metre uzunluğunda dev bir Türk bayrağı yaptı.

"Koruma altına alınması sevindirici"

Mesleğin yok olmaya yüz tuttuğunu belirten Selaniş, "Bir mesleğin ölmesi bir ustanın ölmesi demektir. Ustamın vefatından sonra ben mesleği yapmaya devam etsem de gelişen teknolojiye yenildik. Teknolojinin gelişmesi ve insanların rahat yaşam arayışı birçok mesleği bitirme noktasına getirdi." dedi.

"Bakanlığın destek vermesi gerekiyor"

Bakanlığın koruma kararının sevindirici ama yetersiz olduğunu öne süren Mahmut Selaniş, "Bakanlığın yeni usta yetiştirebilmemiz için destek vermesi gerekiyor. Meslek koruma alındı evet ama sürdürülebilmesi ve yok olmaması için kurs açılmasının yanı sıra taş ustalığı mesleğine teşvik edici projeler yapılması gerekiyor." diye konuştu.

siverek haber siverek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
Kent ormanında çalışmalar sürüyor
Kent ormanında çalışmalar sürüyor