Advert

‘Saklı cennet’ Takoran Vadisi dünyaya tanıtılacak

Fırat gezginler külubü büyük takoran festivali için kolları sıvadı

‘Saklı cennet’ Takoran Vadisi dünyaya tanıtılacak
‘Saklı cennet’ Takoran Vadisi dünyaya tanıtılacak admin
Bu içerik 3048 kez okundu.

Mahmut İZGÖR - Siverek’in Fırat nehri kıyısında bulunan,Diyarbakır Çermik İlçesiyle, Şanlıurfa'nın Hilvan ilçeleri sınırlarına kadar Fırat Nehri Sınırı boyunca yaklaşık 120 Km suyla çevirili Siverek ilçesi sınırları boyunca uzanan Fırat nehrinde Atatürk Barajı için Su tutulmaya  Başlamasıyla bölgede kendiliğinden oluşan bir çok adacığını yanısıra , doğal güzelliği ve yeşiliyle bölgede saklı cennet olarak tanınan, Türkiye'de dördüncü asma köprünün bulunduğu takoran  bölgesinin dünyaya tanıtılması amacıyla Eylül ayında Büyük Takoran Festivali düzenleme kararı alındı.

Siverek kentinde kurulu bulunan Fırat Gezginler Külubü tarfından Vadide Siverek'te bulunan sivil Toplum kuruluşu başkanları, sendika  başkanları ve gazetecilerin katıldığı" takoran vadisi için ne yapmalı toplantısında  STK'lar gazeteciler, sendika başkanları bölgenin turizime kazandırılması amacıyla yapılması gerekenleri anlatıp tanıtım için yerel yönetimlerin bölgeye sahip çıkmalarını isediler.

Yaklaşık bir saat süren toplantının  ardından, söz alan Fırat gezginler külubü Başkanı  Ferit Akçalı bu yıl Eylül  ayında  bölgede  uluslar arası büyük Takoran fesivalının  yapılacağını  müjdeledi.

BÖLGEYE BAŞTA RUSYA VE BİR ÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN SPORCULAR FESTİVALE LATILACAK

Fırat gezginler külübü başkanı Akçalı, takkoranda   düzenlenen toplantıda  bölgede  ilk kez uluslar  arası bir festival yapılacağını müjdesini vererek  şunları kaydetti:

" Fırat gezginleri olarak tüm çabamız bölgenin saklı kalmış doğal güzelliklerini  tüm dünyaya tanıtmaktır.  Eylül ayında üçgün sürecek  uluslar  arası  düzeyde" Büyük Takoran festivali" düzenlemektir. 6-7-8 Eylül günleri düzenleyeceğimiz  büyük festivale başta Ruzya olmak üzere Avrupa'nın  birçok kentinden ve Türkiye'den  milli sporcular   katılacak. Festival kapsamında  balık tutma, Nissibi köprüsünün en üst noktasından halatla inme, doğa yürüyüşleri, Takoran için ne yapmalı isimli birden çok panel, yüzlerce insanın aynı anda  dilek balonlarını uçurma, yamaç parraşutu, yapam motosiklet  yarışları, fotoğraf yarışmaları   yapılacak. Tüm halkımızı festivale  edavet ediyoruz"dedi.

‘Saklı cennet’ siverek Takoran Vadisi dünyaya tanıtılacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
reCAPTCHA demo: Simple page