Advert
SEVEREK DAHA  GÜZEL BİR SİVEREK
Şükrü DOLAŞ

SEVEREK DAHA GÜZEL BİR SİVEREK

Bu içerik 5778 kez okundu.

Yazıma bir atasözüyle başlamak istiyorum" aslan yattığı yerden belli olur" Bir şehrin kültür yansıması ise dış görünüşü, temizliği ve olabildiğince yaşamsal olmasıyla ölçülür.

Kentlerin temizliği ve daha yeşil ve oksijenli olması sadece o kentin Belediyesinin çabasıyla olacağına inanmıyorum.
Halk gönülden çevre temizliği ve yeşillendirilmeye katkı sunarsa daha çağdaş ve yaşanılabilinir bir kentin hiçte zor olamayacağına inanıyorum.
Gerek mesleğim, gerekse Belediyede çalışan biri olarak son on yıldır Siverek'te ağaçlandırma ve yeşil alan olarak çok mesafe kaydedildi ve bu yeşil alan çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor.
Yazımın başlığında da belirttiğim gibi 'Severek Daha Güzel Bir Siverek'. Her şeyin başı sevgi ve emektir. Emek ve sevgi harcanmadan ne güzellik oluşur, nede daha yaşanabilir alanlar oluşur.
Siverekliler olarak kendi parklarımızda, bahçelerimizde ve kaldırımlarımızda bulunan ağaçlara sahip çıkarsak yaşanabilir bir ortamın oluşmasına da katkı sunarız. Bu konuda önderimiz Hz. Muhammed (SAV) şöyle buyurmaktadır "Kim ki bir ağaç dikerse o, ağaçtan insan hayvan her ne varlık yararlanırsa o ağacı diken için bir sevap vardır" Peygamberimiz başka bir sözünde ise " Kıyametin koptuğunu göreseniz elinizde bir fidan varsa o fidanı dikiniz" buyuruyor.
Önümüz bahar ve bu bahar günleri ağaç dikebileceğimiz en güzel günlerdir. Bu konuda kentte bulunan Sivil toplum Kuruluşları, sendikalar, Milli Eğitim müdürlüğü ilçede geniş çaplı bir ağaçlandırma kampanyası düzenleyebilirler. Siverek Belediyesi özellikle tok demir mezarlığı ve diğer kırsal mahallerdeki mezarlıkların ağaçlandırılması için " merhum ve merhumelerin ruhuna bir fatiha ver ve hayrına bir ağaç dik" kampanyası başlatılır ve kapsamda ağaçlandırılması en az olan bu mezarlığımızda yapılacak böylesi bir kampanya sayesinde kısa sürede ağaçlandırmanın çoğaltacağına inanıyorum.
Severek Daha Güzel bir Siverek ağaçlandırma kampanyası kapsamı genişletilerek, özellikle okullarda Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, öğretmenlerle iş birliği yaparak ağacın önemi fidan dikme ve koruma konusunda çocuklarımızı bilinçlendirebilirler. Cami hocalarımız bir ay boyunca ağaçlandırmanın önemini ve gerekliliğini toplumun tüm kesimlerine anlatmalı.
Burada ağaçlandırmanın fiziki ve psikolojik yararlıklarını anlatıp kafanızı bulandırmak istemiyorum.
Sadece şunu demek istiyorum; 'Evinizin bahçesini düşünün: Bahçenizde çok değil üç, beş ağaç bir o kadar da açılmış güller. Bir yandan gölge bir yandan da ağaçların esintisiyle yüzünüze çarpan güllerin kokusu, eminim bu manzara sizleri rahatlatacak, sinirlerinizi gevşetecek, yaşamınıza daha bir anlam kazandıracak"
Birde Siverek'i eviniz olarak düşünün her gün sokaklarından, caddelerinden geçip evinize gittiğiniz bu kentte evinize gösterdiğiniz özeni gösterdiğiniz zaman, işte o zaman hepimiz için hayat bayram olacak…
Ne güzel demiş önderimiz: "yarın kıyamet kopacağını bilseniz, elinizde ki fidanı dikin" 
Severek daha güzel bir Siverek bırakalım gelecek nesillere. Unutmayın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page