Advert
SİVEREK'TE BİLİNÇLİ İNSAN VE BİLİNÇLİ YAŞAM
Şükrü DOLAŞ

SİVEREK'TE BİLİNÇLİ İNSAN VE BİLİNÇLİ YAŞAM

Bu içerik 6029 kez okundu.

Bu yazıyı birkaç gündür kafamda tasarlıyordum. Yazdığımız yazılar ve yaptığımız haberlerle daha çok eksik ve aksak yönümüzü yetkililere iletmek ve bu aksayan yönlerini biran önce telafi edilmesi amacını taşıyoruz.

Olumsuz bir haber veya yazı yazdığımızda birçok okurumuz, bize şu soruyu soruyor "Bu memlekette hiç mi iyi şeyler olmuyor?"
Olmaz olur mu? Elbette oluyor. İnsanlarımız bilinçlendikçe, daha iyi bir yaşam olanağına kavuşmak için çabalayacak, onlar için çabalayanlara destek verecektir.
Bu sadece Siverek insanına özgü bir gelişmişlik değil. Bütün dünyada insanlar bilinçlendikçe, kendisi için ve gelecekteki nesiller için daha iyi yaşam alanlarının ve olanaklarını oluşturma mücadelesini verecekler.
Son yıllarda Siverek'te gözle görülür bir gelişime ve bilinçlenme süreci iletişim araçlarının da etkisiyle hızlı bir şekilde yaşanıyor.
Çok değil bir beş yıl öncesinde, Siverek'te erkek öğrenci sayısı kız öğrenci sayısının iki katıydı.
Bir on yıl veya daha gerilere gidersek, başta akraba evliliği, erken evlilik, berdel evliliği, imam nikâhı evliliği, başlık parası gibi olumsuz yanlarımız her geçen gün daha olumlu bir yol izliyor.
Çok değil bir on yıl geriye gittiğimizde, Bucak bölgesi hariç yüzlerce köyümüzde dikili bir ağaç bulamıyorduk. O dönemlerde belediyenin imkânlarıyla köylerimizde ağaç dağıtmak istemiştim, ancak gittiğim birçok köy susuzluğu neden göstererek ücretsiz vermeye çalıştığım ağaçları geri çevirmiştiler.
Olumsuz yanlarımızdan örnekleri uzatmak mümkün. Belirttiğimiz örneklerdeki olumsuz yaşam koşullarımızın tamamen, olumlulaştığının elbet söylemek mümkün değil, zamanla bunların eğitimle aşılacağına inanıyorum.
İnsan yaşamında eğitimin önemi tartışılmaz.
Bu gün Siverek geçmişe göre daha iyi bir sosyal yapı içindedir. Günümüzde kız öğrenci sayımız geçmiş yıllara oranla iki kattır.
Aileler çocuklarını erken yaşta evlendirmek istemiyor. Günümüzde insanlar ne kadar birbirlerine güvenseler de özelikle kız çocuklarının ailesi çocuklarının mutlaka resmi nikâhla evlendirilmesinden yanadır.
Akraba evliliklerinin sayısı azalıyor. Daha önce çocuğu ateşlendiği için müdahale etmesini bilmeyen okuryazarı olmayan annelerin sayısı azalıyor.
Kentte yapılan ağaçlandırma faaliyetleri hedeflenenin çok daha ilerisinde, ağaçlandırma kampanyasını başlatan dostlarımız vatandaşın taleplerini karşılayamıyor.
Siverek'i İl Yapma ve Kalkındırma Dernek Başkanlığı hedeflediği 32 bin ağaç dağıtım hedefini kısa sürede aşarak önümüzdeki iki gün içinde dağıtacağı ağaçlarla 48 bin ağacı bulmuş, bu konuda vatandaşın talepleri halen devam ediyor.
Siverek Belediyesinin hedefi bu yıl 60 bin ağacı vatandaşa ücretsiz dağıtmaktır, kısa sürede binlerce ağaç toprakla buluştu.
İyi ve kötü olgular dünyanın kuruluşundan beri vardır. Her toplumda olduğu gibi, bizim toplumda iyiler ve kötülerin olması doğaldır.
Önemli olan iyilikleri çoğaltıp yarınlarımız olan çocuklarımız için daha sağlıklı bir gelecek hazırlamaktır.
Ben bu sağlıklı geleceğin ışığını görüyorum. Çocuğu okusun diye bin bir fedakârlığı göze alan anne ve babaların sayısı artıkça Siverek üzerine doğan güneş daha bir ilim ve irfanla parlayacaktır.
Saygılarımla…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page