Advert
ÇOCUKLUĞUMUN KÜÇELERİ İSİMLİ  KİTABIMDAN BİR BÖLÜM
Şükrü DOLAŞ

ÇOCUKLUĞUMUN KÜÇELERİ İSİMLİ KİTABIMDAN BİR BÖLÜM

Bu içerik 5962 kez okundu.

Bir esmer kızın gözlerinde yaşamak
Bazen; insanın yaşadığı yerden, bulunduğu ortamdan kaçıp yalnızlığa sığınması geliyor. Yalnızlığın mutsuzluk olduğunu bile bile insanın bazen yalnızlığa sığınması bile yetmiyor.
Umutsuzluk; tüm bedenini sarmış, beyninin içinde ihanete uğramışlığın ağır yenilgisi.

Bir zamanlar esmer gecelerde tanrının şahitliğinde, sevgilinle ettiğin aşka dair yeminler bir ihanet rüzgârına kapılmış savruluyor. Terk edilmişliğin ağır yenilgisi, seni dünyadan koparmış, yitirmiş tüm sevmeler tılsımını, saksıda yetiştirdiğin karanfil anlamsızlaşmış gözlerinde, yüreğin katran karası, yumrukların sıkılı beyninde intikam fırtınası, sonra kıyamamak sevgiliye ona kıyarken yüreğini kanatacağını biliyorsun, bu acı paslı bir bıçağın yarasından daha çok acı veriyor sana.
Ay bulutların arasında sıyrılmış esmer taşlı Siverek sokakları ay ışığında, bir inci misali parlar, birden aklına sevgilinle, bu sokakta il acemi öpüşlerin ve ıslık sesiyle haberleşmelerin aklına gelir, tüm engellemeler rağmen gözlerin nemlenir gecenin ay parıltısında, iki damla gözyaşı çiseleyen yağmur damlaları misali ıslatıyor esmer geceyi.
Gecelerin bir diğer adı yalnızlık ve isyandır dudaklarında, avuçlarında söndürdüğün üç kibrit çöp yakmıyor yüreğini, asıl yangın sinenin sol yanında, yüreğinin orta yerindedir. Artık hiçbir sevda gemisine yer yok gönül limanında, güneş batıp, el ayak çekilince yetim bir çocuğa döner gece.
Terk edilmişsin sevgili tarafından, camiye bırakılan sahipsiz bir bebek misali yüreğin. Bebeğin çığlığını duyan olur elbet sabah ezanından, oysa sen yalnızsın sesini duyan olmaz. Yüreğinin çığlık seslerini kimse duymaz, ne kadar bastırırsan da o ses içinde bir bomba gibi patlar.
Tüm yaşadıkların; Çaresiz bir hastanın, yaşadıklarından ağır gelir sana. Güneş anlamsızlaşır, ay güzelliğini yitirir gecelerde, utanır senin çaresizliğinden bulutlara saklanır. Afetler ölümler etkilemiyor seni, sanki sen en ağırından bir afet yaşıyorsun, yıkılmışlık hissine kapılıyorsun, gözlerin nemli, yasak koydun gülümsemelerine, dünyanın en komik olayına bile gülümseyemezsin, içinde bir matem duygusu, en yakının yitirmenin sana verdiği acıdan beter bir acı yaşarsın. Hiç bir şarkı anlatamaz duygularını hiçbir şairin mısraları yarana merhem olmaz.
Seni terk edip, bu şehirden giden sevgilinin ardından, adeta şehre küsmüşsün, seni yaşama bağlayacak, yitirdiğin gülümsemelerini sana verecek hiçbir güç yok bu şehirde. Bu şehrin tarihe ve yalnızlığına tanıklık etmesi yetmiyor sana. Sevmelerin ihanete dönüştüğü bu şehri kendine mezar bilmişsin, bir gecenin ay ışığında bir çınar ağacının dalında, son vermek istersin, senin için artık bir anlam taşımayan hayata. İllaki çınar ağacı diyeceksin çünkü, yaşadığın acılarla ağırlaşmış bedeninden ağır gelen acılarındır, har ağaç dalı taşımaz bu acıları.
Her şey bitti derken, efsaneler konu olmuş, bir esmer kızın yaşam dolu gözleri, bitkisel hayata girmiş yüreğine kan vermeye başlıyor. Gecenin esmerliğinden sıyrılan yarım ay misalidir, ay yüzünde gamzeleri, gülümsemeleri sana yıllar önce yitirdiğin gülümsemelerini hatırlatıyor, her hareketi seni hayata bağlıyor. Yaşadığın ve beslediğin duyguların adı; çözümü zor bir matematiksel işlev gibi… Bu bağlılığın ve hayata dönüşün, illaki bir adı olacaksa adı herkesçe bilinen ama bir türlü gösterilmeyen yalansız sevgidir.
Hayatın bitme noktasında olan kim olursa olsun, sevgi gözünü kör etmediği sürece, mutlaka hayata tutunacak bir dal bulacaktır. Bu dal bazen bir esmer kızın gözlerinde tutuklu kalıp, hayata sımsıkı sarılmaktır.
Hayata bağlanmak için uzun bir süre esmer kızın üzüm karası gözlerini beklemeye gerek yok. Bazen okuduğunuz bir kitapta sizi hayata bağlaya bilir, başkalarının içinde bulunduğu imkânsızlıklar size şükretme fikrini verip yaşama bağlayabilir.
Geçtiğimiz günlerde, bir yakınım okumam için bana bir kitap verdi. ''Sol ayağım ''isimli kitap yaşanmış gerçek bir yaşam hikâyesidir, Yazar Chrısty Brown'un kendi hayat hikâyesidir. Chrısty Brown bir duvarcının ortanca çocuğudur. Doğuştan beyin felçli olan yazar, sadece sol ayağını kullanabiliyor. İlk öğretmeni annesiydi. Annesi ona ilk kez ''A'' harfini öğrettiğinde yazar hayata bağlanmaya imkânsız olanı başarmaya A harfiyle başlamış. Yazarın kitabından en önemli faktör sevgi faktörüdür. Yazar ilk sevgiyi annesinde görerek tüm zorlukları aşıp sadece sol ayağını kullanarak hayata bağlanmış, sadece sol ayağını kullanan yazarın en büyük özelliği bence kalp gözünü yitirmemesidir. Yazar kendi soğanında bir kızı uzaktan uzağa da olsa sevmiş, bu sevgi yüreğini aşka getirip kendisini önemsemesine katkı sunmuştur.
Eserde işlenen tema Hayatta önümüze ne engeller çıkarsa çıksın bunların bizi durduramayacağıdır.
Kitaptan daha fazla söz etmek istemiyorum, mutlaka her kesin okuması gereken bir kitap olduğunun belirterek kitapla ilgili şu son cümleleri sizlerle paylaşmak istiyorum'' insanın ne problemi olursa olsun ona yardım etmemizin gerektiği anlatılmakta. Aynı zamanda yaşamımız boyunca karşılaşacağımız güçlüklerden yılmamamız hayata dört elle sarılmamız gerektiğini anlatmaktadır, Bu kitabı bir arkadaşıma şu konusundan dolayı tavsiye ederim. İnsanı hayata bağlayıp, şu anki manevi yönüyle insana ne kadar şanslı olduğunu gösteriyor.
Gönül gözünüzün hep açık olması dileğiyle…
Saygılarımla

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page