Advert
SİVEREK HALKINA ÇAĞIRIMIZDIR YEREL GAZETELERİMİZE SAHİP ÇIKALIM…
Şükrü DOLAŞ

SİVEREK HALKINA ÇAĞIRIMIZDIR YEREL GAZETELERİMİZE SAHİP ÇIKALIM…

Bu içerik 6016 kez okundu.

Yerel Gazetelerin önemini bu güne kadar defalarca dile getirmeye çalıştım. Yerel gazeteler demokrasinin vazgeçilmezi olduğu kadar, kentlerin gelişmesi, hemşericilik bilincinin, kentin sorunlarına aynı zamanda sahip çıkma bilincinin gelişmesi için vazgeçilmezimizdir.

Yerel basın bir kent için büyük önem taşırken maalesef Siverek'te yayın yapan iki gazetenin halktan beklediği desteği göremediğini üzülerek belirtmek isterim.

Çağımızda her ne kadar internet Gazeteciliği gelişmiş olsa da, yerel gazeteyi okurken, onun mürekkep kokusuyla bilgilenmenin keyfinin başka olduğuna inanıyorum.

Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi; Yerel basın bu coğrafyada küçümsendi. Oysa yerel basın ulusal basının lokomotifi durumundaydı. Yerel basının küçümsenmesinin tek nedeni yeterince okunmamak, kentine karşı sorumlu bilincin gelişmemesinden kaynaklanıyordu. Avrupa'da durum tam tersi yerel basının tirajı ulusal basının çok üstündeydi. Yeri gelmişken belirtmekte yarar görüyorum, yerel basının gücünü ve öneminin farkına varmayan sadece okumayan halkımız değildi, maalesef acıda olsa da mürekkep yalayıp, konuşurken mangalda kül bırakmayan sözde aydınlarımız da yerel basının gücünü ve önemini bir türlü kavrayamadı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Doğan Hızlan 26 Nisan 2011 Tarihinde yerel gazetelerin önemini şu sözlerle dile getiriyor.

"Yerel gazeteciliğin desteklenmesi KAS için önemli bir görevdir. Yerel gazetecilik ödülü ile çoğu zaman zor çalışma şartları altında çalışmak zorunda kalan yerel gazetecilerin yaptıkları iş sebebi ile takdir edilmesi amaçlanmaktadır. Vatandaşlar yaşadıkları bölgenin toplumsal ve siyasal sorunları hakkında yerel basın aracılığıyla bilgi edinebildikleri için yerel gazeteciliğe verilen desteğin ülkenin demokratikleşmesine büyük katkı olarak algılanmalıdır. Vatandaşlar da böylece siyasi karar süreçlerine katılma konusunda motive edilebilmektedirler. Basın ve ifade özgürlüğünün demokrasi için ne denli önemli olduğu da vurgulanmaktadır."

Çeşitli dallardaki ödüller sahiplerini buldu.

Ödül gerekçelerini, konuşmalarını okuduğumda, oradaki bir fotoğrafın, bir haberin, orada yaşayanlar için ne kadar büyük önem taşıdığını fark ettim.

* * *

GÜNÜMÜZ insanının haber alma kaynakları oldukça çok.

Ulusal gazeteler, yerel gazeteler, bölge ekleri, televizyonlar ve bölge televizyonları.

Bu çeşitlilik, insana bir haberi değişik boyutlarıyla, değişik anlayışlardan sağlaması yapılarak öğrenme olanağını sunuyor.

Çünkü artık insan yaşadığı ülkenin ve bütün dünyanın haber haritasını görebiliyor, okuyabiliyor.

Ancak herkes yaşadığı kentin, bölgenin haberini, gelişmesini, sorunlarını daha ayrıntılı öğrenmek istiyor. Ulusal, küresel gidişatla bölgesel gidişatı bir arada öğrenip bir yargıya varabiliyor.

Ben Türkiye'nin değişik kentlerine gittiğimde, ulusal gazeteyle birlikte, bölge ekini, yerel gazeteyi de okuyorum.

* * *

YEREL gazetelerin gerçekten desteklenmesi gerekir. Çünkü sözünü ettiğimiz ulusal yayın sayısı arttıkça "yerel yayınlar"ın da önemi bir o kadar artıyor.

Bunun içindir ki Bizde iki yerel gazetemiz olan 93 Yaşında ki yaşlı çınar gibi zorluklarla ayakta duran İRFAN ile genç bir delikanlı konumunda olan HEDEF gazetelerinin desteklenmesini halkımızdan rica ediyoruz. Her esnafımız, iş adamımız bu iki gazeteye abone olarak destek sağlarken, eli kalem tutan yazı yaza bilen dostlarımız ise yazacakları makale ve gazeteye gönderecekleri memleket haberleriyle destek olabilirler.

İki Gazeteye abone olmak için Fevzi Ütlü'yü 0507 233 34 47 Nolu telefonundan arayabilirsiniz.

Haydi, Siverek sesinizin daha gür çıkması için yerel gazetelere destek verelim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page