İNSAN OLMAK ÇABASI-KENDİME NOTLAR:  142
Cuma ÖZUSAN

İNSAN OLMAK ÇABASI-KENDİME NOTLAR: 142

Bu içerik 1023 kez okundu.

İnsanın ne olduğunu devamlı yaptığı şeyler gösterir. Yetenekli olduğu iş insanı sürekli meşgul eder. Bazen ondan ayrılsanız da tekrar dönersiniz. Hayat çizgisinin herkeste belli bir rengi vardır. Sen sürekli yaptığın şeysin. herkese bir şey sevimli gösterilmiştir, hep onun peşinden koşar.  Nitekim gübre böceğine de gübreyi yuvarlamak hoş gelir.  
Bazı şeyleri kesin olarak yapabileceğimizi biliriz. Bazı şeyleri de onlar için harekete geçmeden yapabilip yapamayacağımızı bilemeyiz. Yeteneklerimiz ancak denemekle ortaya çıkar. Bunun içindir ki kendimizi sınamanın ve biraz zorlamanın bir mahzuru yoktur.  Bu deneme sonunda kendimiz hakkında net ve açık bir bilgiye ulaşırız. Bu bilgi çok işimize yarar.
Bir insan sorduğunuz soruya geç cevap veriyorsa o konuda bir takıntısı vardır. Yoksa hemen ona cevap verecekti. Carl Gustaw Jung yalan makinesini bu ilkeden hareket ederek bulmuş ve bu üsulle bizzat kendisi bir katili tespit etmiştir. Yalan makinesinde nabzın hızlanışı bir anlam ifade etmez. Suçsuz ve masum biri de suçlama karşısında heyecanlanabilir.  
İnsan meydana getirdiği eserinin takdir edilmesini ister. Ama bundan bağımsız olarak iyi bir şey ortaya koyduğu hakkındaki hissi de onu tatmin edip mutlu kılabilir. Hatta yaşarken bilinmeseniz, tanınmasanız  bile eserinizin öldükten sonra takdir edilip anlaşılacağına inanıyorsanız bu bile size yeterli bir iç sevincini daha yaşarken verecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverekli Doktor Ayas, iftarda engellilerle bir araya geldi
Siverekli Doktor Ayas, iftarda engellilerle bir araya geldi
SİYAR DER'den yoksul ailelere gıda yardımı
SİYAR DER'den yoksul ailelere gıda yardımı