Advert
BENİM İÇİN EN GÜZEL ANNELER GÜNÜ ARMAĞANI;  BİR EKMEK
Şükrü DOLAŞ

BENİM İÇİN EN GÜZEL ANNELER GÜNÜ ARMAĞANI; BİR EKMEK

Bu içerik 5435 kez okundu.

Malum bu gün anneler günü, aslında böylesi günlere inanmayanlardanım. O yüce aşkın sahibi, cennetin anahtarının sahiplerinin sevgisini, bir güne sığdırmak haksızlıktır. Onların hakkını hiç birimiz ödeyemeyiz…
Belki birçoğumuz yaşarken, gereken sevgiyi ilgiyi göstermiyoruz. Eşlerimiz, çocuklarımız, sevgilimiz ve yaşamın telaşı unları bize unutturuyor!. 
Bencilik, dünyanın renklerine  aldanmak yüzünden  sevgiden yana,özelikle anne sevgisinden  yana kör etmiş gözlerimizi, bizi  dokuz ay  karnında taşıyan   biz ağlarken bizimle  ağlayan  yaşamın her  karesinde bizim için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan,  okula   giderken;" ana kurban sağına soluna  iyi bak arabalara dikkat et"  sağ elimize   sarımsağı, sol elimize   soğanı  verip  sağımızı solumuzu  bize  ilk öğreten.. Üç beş çocuklu bir anne veya babada olsak beş yaşında ki çocukmuşuz gibi bizi her kötülükten korumaya çalışan annelerimiz. Kilometrelerce uzakta olsak bile, telefon açıp" sıcak çorba içmeyi, ilaçlarını ihmal etme, ana kurban hava çok soğuk kalın giyin"  diyerek endişesini dile getiren annelere bazen belki kızmışız " aman anne ben çocukmuyum? " diyerek tepki göstermişiz… 
Birçoğumuz; yaşamın talaşına düşüp yanı başımız da olan bu sevgi abidelerini unutmuşuz. Eşimizle, çocuğumuzla, sevgilimizle geçirdiğimiz zamanın bir gramını ona ayırmamışız… Kişisel egolarınız ve dünyanın rengi gözlerimizi kör, kulaklarımızı sağır yapmış anneden anneye gösterilecek sevgi ve ilgiden ..
Bir zaman sonra bir haber gelir, ya tek başına yaşadığı evde ya da bir hastanenin yoğun bakım ünitesinden" Anneniz öldü!"  Şairin değdi gibi ağlamak, yalvarmak nafile bu gün!. Keşkekleriniz  boş, şekleriniz  efkardan yaktığınız sigara dumanı gibi Savrulur,uçar  tutma imkanınız yok!..
Fayda etmez hiçbir pişmanlık, ölmüş annenizin mezarını altından kaplasanız kırılmış yüreğini tamir edemeseniz… Pişmanlıklar ağlatacak ıslatacak  mezar taşını  dedim ya nafile..
Her insanın annesi kendisine özeldir. Benim Annem bana özelden öte, gerektiği kadar kendisine zamanımı ve en önemlisi, sevgimi veremediğim için  bin pişmanım..
Uzun zaman önce yine bir anneler gününde, canım kadar sevdiğim bir arkadaşım "bu gün anneler günü annen için bir şeyler yapmak istiyorum" Deyince, Annam için yoksul annelere ekmek dağıt ne kadar dağıta bilirsen dağıt dedim.
Can arkadaşım tuhaf oldu" neden ekmek ?" Annem yoksuldu, karnında bizi taşırken, bir lokma ekmek uğruna, bağ belledi, zenginlerin çamaşırını yıkadı. Yaşarken tüm derdi  bir lokma ekmekti..
Arkadaşımın telefonda ki sesi  matem sesine   döndü, onu yaralayan annemin ölümü değildi, annemin bir lokma ekmek  uğruna   verdiği  ekmek kavgasıydı.. 
Arkadaşım bu sabah mesaj çekti" annenin ekmeklerini bu sabah dağıttım"  aradan zaman geçmesine rağmen bu arkadaşım unutmamış, anneler günü hediyesi diye annemin hayrına, yoksul annelere birer ekmek hediye etmiş…
Bence bu güzel ve anlamlı bir hediyeydi. Yaşamı boyunca bir lokma ekmek uğruna mücadele eden annelerin en güzel hediyesi bir ekmek olmalı…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page