Advert
SEKİZ KÖŞELİ
Şükrü DOLAŞ

SEKİZ KÖŞELİ" ŞAPKALAR ARTIK NOSTALJİK

Bu içerik 5529 kez okundu.

SİVEREK İLÇESİNDE ARTIK TEK İMALATHANEDE ÜRETİLEN "SEKİZ KÖŞELİ" ŞAPKALAR, ÖZELLİKLE GURBETÇİLERDEN İLGİ GÖRÜYOR.
İlçesinde artık tek imalathanede üretilen "sekiz köşeli" şapkalar, özellikle gurbetçilerden ilgi görüyor. 
İlçede bir dönem gençlerin de yoğun olarak kullandığı ve her bir köşesinde farklı anlamların yüklü olduğu şapkalar, artık sadece kimi yaşlılar tarafından tercih ediliyor. 
Şapka kullanımına ilginin azalmasıyla imalathanelerin sayısının da azaldığı ilçede babasından devraldığı mesleği 35 yıldan bu yana sürdüren Cuma Kanlıdağ da mesleğin son temsilcisi olarak, sipariş üzerine nostaljik şapkalar üretiyor. 
Gazetecilerin görüştüğü şapka imalatçısı Kanlıdağ, özellikle yurt dışında yaşayan Siverekliler'e sipariş üzerine şapka dikip gönderdiğini belirtti. 
İlçede bir kaç yıl öncesine kadar birkaç şapka üreticisinin faaliyet gösterdiğini ve talepleri yetiştirmekte zorlandıklarını anlatan Kanlıdağ, artık sektörde tek başına mesleği yaşatmaya gayret ettiğini söyledi. 
Fiyatı 40-60 TL arasında değişen şapkalardan günde bir tane hazırlayabildiğini anlatan Kanlıdağ, sekiz köşeli şapkanın her bir bölümünün farklı anlamının olduğunu ifade etti. 
Köşelerden birinin cömertlik, diğerlerinin mertlik, dürüstlük, yiğitlik, çalışkanlık, misafirperverlik, alçak gönüllülük ve vatanperverliği simgelediğini dile getiren Kanlıdağ, şunları kaydetti: 
"Bir dönemin en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan sekiz köşeli şapka, artık nostaljik olarak evlerinin bir köşesini süslüyor. İlçede bu işle artık bir tek ben ilgileniyorum. Ankara, İstanbul, Adana ve Mersin gibi illerin yanı sıra Avrupa'dan da sipariş alıyorum. Şapkanın yanında elbise de dikiyorum. Pek karlı olmasa da baba mesleği olduğu için bu işi ömrümün sonuna kadar yaşatmak istiyorum."

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page