Advert
SICAK HAVALAR TRAFİK  KAZALARINI ETKİLER Mİ?
Şükrü DOLAŞ

SICAK HAVALAR TRAFİK KAZALARINI ETKİLER Mİ?

Bu içerik 5733 kez okundu.

Sevgili Dostlar; Uzun yıllardan beridir gazetecilik yapıyorum. Bu süre içinde en çok trafik kazalarının özellikle yaz aylarında yaşandığını görmüşüm. Yaşanan bu trafik kazalarını sıcak havalarla bir ilişkisini olup olmadığını merak etmişimdir.

Yaz aylarında özellikle motosiklet sürücülerinin kaza yapmasının yanı sıra otomobil ve benzer motorlu araçlar, bu mevsimde daha çok kazalara neden olduğunu tahmin ediyorum.
Dün kentimizde ikisi şehir dışında, biri şehir merkezinde olmak üzere toplam üç trafik kazası yaşandı.
Yaşanan bu üzücü kazalarda, merkezde 2 yaşındaki bir çocuğumuzun vefatına neden olurken, ilçenin Çermik ve Diyarbakır karayolunda meydana gelen iki ayrı kazada bir vatandaşımız yine yaşamını yitirirken üç vatandaşımızda yaralandı.
Yapılan tüm uyarılara rağmen her yıl yüzlerce insanımızı trafik canavarına kurban verirken bir o kadarıda sakat kalıyor. Yaşanan can kaybı ve yaralanmaların, sakat kalmaların, yanı sıra kazalarda binlerce TL maddi hasar meydana geliyor.
Ülke insanını canına malına mal olan, trafik canavarı maalesef her güm mesai yapıyor.
Yaşanan trafik kazalarında yol ve sürücü hatalarının yanı sıra iklim değişikliği ve özellikle aşırı sıcakların yaşanan kazalarda ki rolünü internet ortamında araştırıp, belki bir iki vatandaşa yararımız dokunur diye sizlerle paylaşmak istiyorum. 
Sıcak havaların sürücüler üzerinde bıraktığı olumsuz etki.
- Sürücülerin uyuklamasına, dikkatlerinin dağılmasına, reflekslerinin yavaşlamasına ve reaksiyon zamanının uzamasına neden olur 
- Kabin havalandırma ve soğutma sistemi olmayan araçlarda cam açılması, aşırı hızlarda aracın dengesini bozarak direksiyon hâkimiyetini zorlaştırdığı gibi, açık camdan giren toz, sinek gibi cisimlerin göze girmesi, sürücünün refleks ile gözünü kapatması veya bu cismi çıkarmak için müdahale etmesi yine direksiyon hâkimiyetinin azalmasına yol açar gerçektende, bu güne kadar gittiğim kaza haberlerinde, kaza yapan araçların yukarda saydığımız nedenlerin etken olduğunu görmemizle birlikte kaza yapan araçların birçoğunda soğutma sistemi ya bulunmuyordu ya da arızalıydı.
Olası kazaların yaşanmaması için alınacak birkaç basit örneği yine uzmanların aktarımlarıyla aktarmak istiyorum.
Sıcak havalarda yola çıkmadan önce ağır ve fazla yemek yenmemelidir 
- Giysiler mümkün olduğunca hafif ve rahat olmalıdır 
- Uyku getirici, refleksleri azaltıcı ilaçlar alınmamalıdır 
- Uzun yola çıkacak sürücüler, soğuk, karlı, yağışlı, sisli, aşırı sıcak havanın kendisi üzerinde yaratacağı olumsuz etkileri gözönüne alarak, sarfedeceği yoğun dikkat, endişe, yolda kalabileceği korkusunun kendisini bitkin düşürerek yoracağını, dikkatinin azalacağını, uyuklayabileceğini, bu nedenle zaman zaman dinlenmesi gerekeceğini düşünerek, nerelerde ne kadar mola vereceğini programlamalıdır Bu, geç kalacağı düşüncesiyle aşırı hız yapmasını da engelleyecektir 
Uzmanların belirttiği, bu önlemler elbet önemlidir, fakat en büyük önlem yola çıkan sürücülerin, kat ettikleri her kilometre başında, geride bıraktığı sevdiklerini düşünmeleridir. İnanıyorum ki her sürücü gaza basacağı anda sevdikleriniin kendisini umut ve hasretle beklklediğini düşünürse, birçok kaza önlenmiş olacak.
Yeri gelmişken, yaza aylarında sıkça yaşanan, bir başka kazadan söz ederek vatandaşların dikkatlerini bu yöne çekmek istiyorum.
Yaz aylarında meydana gelen ikinci kaza ise yüksekten düşme olaylarıdır. Yüksekten düşme olayı daha çok çocuklarda görülüyor. Havaların ısınmasıyla birlikte çocuklar, yerden yüksek alanları kendilerine oyunu alanı seçiyorlar.
Evini büyükleri işe dalarken, çocuklar bir anda yüksek yerlere çıkıp tek başına oyun oynarken, oluşacak tehlikenin, farkında değiller. Tehlikenin farkında olmayan çocuklar maalesef en çok yaz aylarında yüksekten düşüp yaralanıyorlar, bu yaralanalar maalesef bazen ölümle sonuçlana biliniyor.
Bu uzun yazının kısa notu şudur: Birazda ha dikkatli olmak yaşanacak acıları mağduriyetleri öteleyebileceğine inanıyorum. Kazasız belasız günler hepimizin olsun 
Saygılarımla

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page