Advert
NEDEN BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDUM?
Şükrü DOLAŞ

NEDEN BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDUM?

Bu içerik 5652 kez okundu.

Beni tanıyan dostlar bilir, ben yaklaşık 30 yıldır Siverek'te gazetecilik yapıyorum. Bu güne kadar aktif politik çalışmaların içine girmedim tüm politik hesaplarım Siverek halkının ve özelikle de çocukların aydın geleceği oldu. Bu bağlamda ben Siverek'te yaşayan çocukları kendi çocuklarımdan ayırmadım. Halk edebiyatı yapıp çocuklarımı özel okullara gönderme şansım olmadı. Siverek'te eğitim kalitesinin artırılması için kendi kalemimin becerisi ölçüsünde yazdım, çizdim ve faydalı olmaya çalıştım faydalı olmaya  da devam   ediyorum.
Benim tek bir sevdam var oda Siverek sevdasıdır. Koltuk merakım yok illaki ben belediye başkanı olacağım diye bir saplantımda yok. Bu güne kadar yapılan belediyecilik klasik, yol ve su hikâyelerinin ötesine geçmedi. İnsanlar yoksulluktan, kırılma noktasına gelmiş ise  evinin önünün altından asfalta yapsan nafile!
Yol, su ve yeşil alan çalışmaları belediyenin asil görevleridir, bu hizmetleri yapıp önünde boy boy fotoğraf çekmek marifet değil, bizim gibi az gelişmiş toplumlarda elbet bu hizmetlerin bir önemi vardır. Bakın çevre temizlik vergisini her yıl vererek bir yerde temizliğin karşılığını belediyeye ödüyoruz evlerimizin ve iş yerlerimizin emlak bedeli, inşaat ruhsat bedeli olarak yapılan yollarında parasını biz veriyoruz. Su hizmeti aynı ölçüde bu gün Siverek'te  bir tas suyu çok pahalıya  içiyoruz yani paramızı vererek su içiyoruz, parasını ödediğimiz tüm hizmetleri satın alıyoruz belediyelerden.
Belediye kendi insanına aş ve iş sağlamadığı hizmetleri yapmadıkça ben bunlara hizmet demiyorum. Bu güne kadar yapılan klasik belediyecilikten  ötesine geçilmemiş.
Bölgemiz; tarım ve hayvancılık bölgesidir. Avrupa kırsal kalkınma, GAP kırsal kalkınma projeleri Siverek'te hayat bulmamış. Bölgede yaşayan besicilerimiz, çiftçilerimiz bu projelerden nasıl faydalanacağı konusunda belediyeden hiçbir destek almamışlar. Su olmadığı için besicilik yapan insanlar belediyeden destek almadığı için bölgede besicilik maalesef dibe vurmuş, dünyanın verimli arazisi üzerinde yaşayan insanlarımız projelerden faydalanmadığı için mevsimlik tarım işçisi konumuna gelmişler. Bu güne kadar çiftçilerimize ve besicilerimize Hibe kredilerden faydalanması babında belediye elini taşın altına koymamış, belediyede proje hazırlama ofisi yok, bu olmadığı için yani belediye kırsal kalkınma Hibe projelerini hazırlayıp, bu projelere ortak olmadığı için bölgede yaşayan halk yoksullaşmış. Projeler konusunda uzman olan değerli çalışma arkadaşım araştırmacı ziraat mühendisi Mustafa Pekşahin halkı  bilgilendirecek. Kısaca anlatmak istediğim dünyanın en zengin toprakları üzerinde yaşayan halkın bir lokma ekmeğe muhtaç olmasında belediyelerin halk adına yönetime gelmedikleri içindir.
Ben halk adına ortaya çıktım bağımsız belediye başkanı adayıyım deme cesaretini gösterdim. Önceleri şaka yaptığımı sananlar oldu, bunun nedeni de 50 yıl aradan sonra,  sıradan bir insan ne aşireti, nede parası olan biri ben adayım diyor. Kısa bir zaman sonra, adaylığımın isimleri kadar gerçek olduğunu anlayan bazıları açıklamadan rahatsız oldular., olsun ne  yapalım.. Bazı arkadaşlar şunu dedi" sana yedirmezler başkanlığı" ya ben zaten yemek için gelmiyorum ki? Bu arkadaşlar da haklı Belediye başkanlık koltuğuna oturan bazıları kendi yakınlarına ihale vermek, rant sağlamaktan başka bir iş yapmadılar. Biz diyorum ben demiyorum ben bir hiçim ancak Siverekli, gençler kadınlar, bir güç olduğumuza inanıyorum. Geliştireceğimiz kırsal kalkınma ve eğitim projeleriyle rant kapılarını kesip tüm kapıları halk için, Siverek'in aydınlık yarınları olan çocuklar için kapıları ağzının  sonuna kadar açacağız kapalı tüm kapıları birlikte kıracağız.
Birde tenekeci yaşar hikâyesi var. Bu hikâyeyi yıllardır dilden dile dolaştıranlar   halk çocuklarının  bağımsız   belediye başkanı  olma cesaretlerini   kırmak amacıyla   yayılan bir  hikayedir   bu konuyu ayrıca  yazacağım.
Neden aday   olduğumu  neler yapmak istediğimi  sizlerin taktirine  sunacağım ve kendinizi seçin diyeceğim her yazının  sonunda..
Evet korkmayın  kendinizi iktidar yapın….

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page