Advert
BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI VE  TENEKECİ YAŞAR HİKÂYELERİ…
Şükrü DOLAŞ

BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI VE TENEKECİ YAŞAR HİKÂYELERİ…

Bu içerik 5973 kez okundu.

Tenekeci yaşar usta Siverek kentinin sevilen insanlarındandı. Yaptığı esperilerle şeytan küçesine neşe katardı. Hiç kimse kendisine kızmaz, yaşamıyla da siyasetten de gerçekten bağımsız bir insandı. Kaç yerel seçime girdiğini bilmiyorum ama bir yerel seçimde Bağımsız Belediye Başkalığına aday olduğunu biliyorum.
Yanılmıyorsam 1974 yıllarıydı, ben o zaman çocuktum, çocuk yaşıma rağmen okul yerine demirciler çarşısına çırak olarak gönderilmiştim.
O dönemde demokrasi ve hoşgörü daha çoktu. Yaşar ustanın rakipleri bile onun miting yapmasına zemin hazırlıyorlardı. O konuşurken, su yerine kendisine rakı verildiği söyleniyordu. Tenekeci yaşar usta o seçimlerde çok az oy almıştı.
Aradan tam elli yıl geçmesine rağmen Siverek'te Bağımsız adaylar çıkmadı. Bağımsız aday olmak isteyenlere Tenekeci Yaşar ustanın hikâyesi anlatılır. Hikâye şu; Seçim sona erip, sandıklar açılmaya başlanınca, sözüm ona yaşar ustanın sandığından üç oy çıkar, rivayete göre usta basar küfrü " ulan biri benim, biri karımın bu üçüncü oy hangi o… çocuğunun" Yıllardır bağımsız aday olmak isteyenlere bu hikâye anlatılarak halk çocuklarının önü kesilmeye çalışılıyor…
TÜRKAN AYAS NEDEN ANLATILMIYOR…
Yaşar ustanın Bağımsız olarak seçimlere girdiği dönemde Siverek tarihinde ilk kez bağımsız Belediye Başkanlığına aday olan modern Siverek kadının gerçek yüzü olan değerli Türkan Ayas'ın adaylığından hiç kimse söz etmiyor, bırakın söz etmeyi, unutturulmaya çalışılıyor. Düşünün 50 yıl önce tüm zorluklara, hakim sınıflara karşı, ben bağımsız Belediye Başkanıyım diyen yiğit bir Siverekli Annenin kadınlar için tarihsel bir anlam taşıyan bu çıkışından kimse söz etmedi.  Erkeklere rağmen 50 yıl önce kafa tutan halktan aldığı hatırı sayılır oyla, belediye başkanlık koltuğunun zorladığını da bazılarının bilmesinde yarar var.
Bağımsız belediye başkan adayıyım diyenlere, tenekeci Yaşar ustanın hikâyelerini anlatanlar, her halde dünyanın gelişiminden haberi yoktur. Siverek 50 yıl önceki Siverek değil!  Çağımız iletişim çağıdır, her aday sosyal medya ve gelişmiş iletişim aracılarıyla kendini halka anlatabiliyor. Yaşar usta zamanında Siverek nüfusu elli bindi, günümüzde 300 bin civarında, yani ameleler iktidar olacak bir nüfusa sahip.
Bu yazıyı okuyanlar belki halken hakim sınıflar ilçeye hakim diyebilirler. Unutulmamalıdır ki onlara bu hâkimiyet gücü veren ulaşılmamış, yoksul işçi ve köylülerdir.  
ÖNEMLİ OLAN 50 YIL SONRA BEN VARIM DEMEKTİR. 
Varım, varız biz halkız, oylarımızla, birbirimize vereceğimiz destekle, yeni bir tarih yazacak gücümüz var. Yeter ki bu gücümüzün farkına varalım…
Bazıları Bağımsız aday oldu arkasında kim var? Ben bu lafı Siverek halkına hakaret sayarım, halk kendi evladına sahip çıkar. Siverek benim ailemdir evimdir, sevdamdır. Gelecek aydınlık günler hepimizin olacak herkesin bu kentte insanca yaşamaya hakkı vardır…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page