Advert
TAZİYEDE YEMEK GELENEĞİ KALKSIN MI?
Şükrü DOLAŞ

TAZİYEDE YEMEK GELENEĞİ KALKSIN MI?

Bu içerik 6297 kez okundu.

Toplum olarak köklü geleneklerimiz bulunuyor. Bazı geleneklerimiz gerçekten insanca olup, aynı zamanda insanın omzuna maddi ve manevi büyük yük bindirmektedir.

Zamanla bazı geleneklerimiz ya erozyona uğrayıp değişiklik gösteriyor, ya da eskisi kadar önemi kalmıyor. Bunlardan en önemlileri komşuluk, kirvelik ve taziye geleneklerimizdir.

Kirvelik ve komşuluk geleneği daha doğrusu kültürümüz, çınar ağaçlarının erozyona uğramış hali durumunda, gün geçtikçe bireysellik mikrobu bu güzel geleneğimizi hasta edip yavaş yavaş yok etmeye çalışıyor.

Son günlerde Şanlıurfa ve Siverek ilçesinde din adamları ve Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı gereksiz olarak değerlendirdiği bir geleneğimiz olan" taziyelerde yemek geleneğinin "  kaldırılması tartışmasıdır.

Yüzyıllardan beridir süre gelen taziyede yemek geleneği, özellikle ekonomik sıkıntısı olanlar için ölüm acısıyla birlikte ağır bir yük olmaktadır. Geçtiğimiz aylarda ekonomik olarak sıkıntıda olana bir arkadaşım yakınının yemek ve diğer taziye masrafını karşılamak amacıyla kredi çekmek zorunda kaldı. Kısacası ölmüşünün ruhuna faizle vatandaşa yemek yedirdi.

Siverek'te görev yapan din adamlarımız da taziyede yemek verilmesinin kaldırılmasını, bunun taziye sahiplerine manevi ölümün acısıyla birlikte ekonomik bir zorluk yaşattığına dikkat çekiyorlar.

Bu konuda Siverek'te Bulunan Bazı Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri de taziyelerde yemek geleneğinin kaldırılması için çalışmaya başladıklarını belirtiyorlar. Siverek Gıda Maddeleri Odası Başkanı Abdulvahit Sevdalı önceki gün beni telefonla arayarak bu konuda bir çalışma başlatacaklarını, çalışmalara destek vermemi talep etti.

Şahsen bu konuda belediye tarafından yapılacak bir halk oylamasıyla kararın verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Değerli Başkan Sevdalı bana yaptığı açıklamayı siz sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum. Bu yazının bir amacı da siz değerli okurların bu konudaki görüşleridir.

Sevdalı" Yüz yıllardan beridir süre gelen taziye de yemek geleneği birçok mağdur aileyi daha mağdur etmektedir. Daha önce belediyemiz hastalık saçıyor diye taziyelerde (Mıra) acı kahveyi yasakladı. Taziyeler de yemek geleneğinin kaldırılması amacıyla ilçe müftülüğümüz, kanat önderlerimiz ile ilçede faaliyet gösteren dernekler STK temsilcileriyle bire bir görüşüp bu konuda onlarında desteğini alarak bu geleneğin kaldırılmasından yanayım"

Gıda maddeleri odası başkanının aslında önerisi makuldür. Ölüm acısını yüreğinde yaşayan vatandaşlarımızın birde yemekle uğraşması gelenlere yemek ikramı zorunluluğunun bir şekilde kaldırılması bence de uygundur.

Bu konuda Başta belediye başkanımız, meclis üyelerimiz siyasi parti ilçe başkanlarımız, muhtarlarımız, aşiret liderlerimizin önderlik yapması halinde acı kahve ikramının kaldırılması gibi yemek ikramı da kalkar.

Bu konuda görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page