Advert
BİR MERMİYİ BİR KİTABA  BİR ŞARJÖRÜ BİR FİDANA DEĞİŞEBİLİR MİYİZ?
Şükrü DOLAŞ

BİR MERMİYİ BİR KİTABA BİR ŞARJÖRÜ BİR FİDANA DEĞİŞEBİLİR MİYİZ?

Bu içerik 5831 kez okundu.

Atalarımızdan kalma" at avrat silah" ilkesiyle yaşadık bu güne kadar. Silahın ölüm, acı, gözyaşı ve yoksulluk olduğunu bile bile... İnadına silahtan vazgeçmedik. Efkârlanıp iki kadeh devirdiğimizde, yıldızlara mermi yağdırır öfkemizi dindirmeye çalışırken bir yandan da mermi kaçakçılarının ceplerine, cebimizden birkaç TL aktarmış oluyoruz. 
Tutuğumuz takım deplasmanda güçlü rakibine karşı oynadığı o şahane oyun sayesinde galip geldi. E… Bu başarı anca mermiyle kutlanır başka yolu yok alkışlamak yeterli ses getirmiyor, çek belinden tabancayı sık havaya bir şarjör, yok tatmin etmedi bir şarjör takımın şerefine yakışmadı tak ikinciyi sağına soluna bakma balkonda yaşlı mı? Çocuk mu? Var aldırma sonuçta takımın başarısı almış aklını başından bas tabancanın tetiğine kurtar takımın şerefini... 
Sonuçta şeref var bu işte şerefe var. İlk kez baba oluyoruz, amcalar genç babalar doğan çocuğun şerefine dokunmaz mı tetiğe hele doğan oğlan çocuğuysa bir şarjör yetemez aşiret beyleri kalenşikofları seriye bağlar, gökyüzü izli mermi ile yıldızların şölenine döner, aşiret kadınlarının sevinç zılgıtları sönük kalır. E ne yapsın adamlar evlat gelmiş dünyaya…  
Ne tuhaf, ne yaman bir çelişki yaşanır bizim coğrafyada, doğarken yüzlerce mermiyle doğarız ölürken ya tek mermiyle ya da birkaç mermiyle ölürüz. 
Silah ve mermi kaderimizmiş gibi yansıtılır bize…
Evlenirken yüzlerce mermi sayılır sevincimize 
Doğarken mermiyle,
Ölürken mermiyle, 
Efkâr mı bastı bizi bastırırız üç beş mermide efkârımıza sıkarız
Tutuğumuz takım galip mi geldi bas tetiğe,
Taraftarı olduğumuz siyasi parti kazandı mı bas tetiğe 
Silah bu coğrafyanın kaderi, bin yılardan bu yana bu topraklar sadece gül ve rehan kokmuyor barut kokuyor, bazen yağmurun yerine gözyaşları ıslatıyor bu kadım toprakları.
İnsanlığın türediği medeniyetin dünyaya dağıldığı bu topraklarda yeniden silahsız sadece kalem ve kitapla medeniyeti, insanlığı dünyaya yaymak isteyen nice insanlar vardır.
İşte bu insanlardan biride Urfa fanatik yazarı değerli yazar Arzu Kılıç Hanım,  düğünlerde, maç galibiyetlerinde kısacası sevinç ve üzüntülerimize sıktığımız her merminin yerine yakınımız bir öğrenciye bir kitap sıkacağımız her şarjör için bir ağaç dikmemiz için bir kampanya başlatmış. Havaya rast gele açılan ateş sonucunda bu güne kadar onlarca insan yaşamını yitirmiş onlarcası sakat kalmış. Sevinçlerimizi artık insanlık yararına işlerle paylaşarak kat be kat sevinç yaşayacağımız bu kampanyayı bence Siverekliler olarak destek vermeliyiz.
Biz Siverek ilçesinde günlük yayın yapan 95 Yaşında ki İRFAN Gazetesi İle HEDEF Gazetesi olarak destekliyoruz. 
Silah ve mermi bu güne kadar kimseye sevinç yaşatmadı. Bedeli Ölüm ve hapishaneler oldu hep. Düğünlerde, sevinçli haberlerimizde, silah sıkmayalım sıkanları bu konuda bilinçlendirerek bu kampanyaya destek verebiliriz. Ayrıca Siverek'te bulunan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin de bu kampanyaya kendi çaplarında destek vermeye davet ediyorum…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page