Advert
BEN GELDİM....
Şükrü DOLAŞ

BEN GELDİM....

Bu içerik 5085 kez okundu.

Anne, Baba olmayanların evlat sevgisinin ne demek olduğunu, sanırım evlat sahibi olanlar kadar bilemezler.

Genel anlamıyla çocuklar; bin bir eziyetle yetiştirilen nadide çiçeklere benzerler. Çocuklar her insanın gözünde sevimlidirler saf ve günahsızdırlar.
Çocuk sevgisiyle, evlat sevgisinin birbirinden farklı sevgiler olduğuna inanıyorum.
Yazılarımı takip eden okurlarım hatırlayacaklar; Siverek'te sokakta çalışan çocukların sorununu defalarca yazmıştım. Bazı çocukların ellerine tartı verilerek, ya da bir ayakkabı fırçası tutuşturularak dilenciliğin modern biçiminin çocuklara uygulatıldığını yazıp yetkililerin önlem alması gerektiğine dikkat çekmiştim.
Siverek'te sokakta çalışan çocukların sayısı her geçen gün artıyor. Onların yaşıtları evlerinde anne ve babalarının anaç kanatları altında ders çalışıp, küçük kardeşleriyle oyun oynarken, sokakta çalışan çocuklar: Üç kuruş para kazanmak için, yırtılmış ayakkabılarıyla yol kat edip, geceyi yarılıyorlar Siverek sokaklarında.
Sokakların birçoğu kötülüklere gebe, sokaklar karanlık. Kış aylarında daha zor oluyor hatta bu şehrin sokaklarında, üşümelerine, titremelerine rağmen çocuklar hasta olma pahasına üç kuruş için sokakta, anlayacağınız onlar için mevsimlerin hastalıkların önemi yok.
Kimisinin elinde ki tepsisinde, birkaç simit. Kimisinin boynunda ipleri omzunu yaralayan boya sandıkları. Kimsinin elinde birkaç paket kaçak sigara. Sesleri yankılanır sokak başlarında, her türlü puştluk pusuda bekler çocuklarımızı karanlıkta.
Bazıları;'' küçük bir sorun olarak görebilir, sokakta çalışan çocukların sorununu'' Bazıları'' yoksulluktan, ekmek parası uğruna yorumlayabilir''
Gerçekten de bazıları yoksulluktan ve bir lokma ekmek uğruna çalışmak zorunda kalmış, ya babası ölmüş ya da babaları tarafından terk edilmiş çocuklardır. Bunlarında ekmek uğruna sokaklarda her türlü tehlikeye rağmen çalışmak zorunda kalmaları devletin kusurudur. Sosyal devlet hiçbir çaresiz, insanını aç ve açıkta bırakmaz!..
Sokakta çalışan çocukların bazıları aileleri tarafından, sokakta çalıştırılıyor, ya da çalıştırılmaya teşvik ediliyor.
Son günlerde Siverek İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Amirliği, sokakta çalışan çocukların tespitini yapıyor. Daha önce Belediye Zabıta Ekipleri ile bazı duyarlı Meclis Üyeleri bu konuda çalışmalarda bulunduysalar da, somut bir sonuç alamadılar. Kayıtlar devam ederken sokakta çalışan çocuk sayısı arttı. 
Çocuk Polisi Amirliğinin tespitlerine göre ilçede yaklaşık 300 çocuk sokakta çalışıyor. Tespit edilen çalışan çocukların aileleriyle görüşen yetkililer, ailelere''çocukların yasal olarak çalıştırılmasının yasak olduğunu, uyarıya rağmen, çocukların çalıştırılması halinde kabahatler kanunun göre para cezası işlemi uygulanacağını bildirmelerine rağmen sokakta çalışan çocukların sayısı azalmıyor.
Ailelerin çocuklarını çalıştırmasının nedeni''Yoksulluk'' olarak değerlendirilmesine ben şahsen katılmıyorum. Bazıları belki doğru söylüyor. Bunlar babasız çocuklar olabilir, yukarıda da yazdığım gibi, eğer yetim bir çocuk bir lokma ekmek uğruna sokakta çalışmak zorunda kalıyorsa bunun suçlusu devlettir. Biz Devleti baba biliyoruz.
Diğer yandan kendisi akşama kadar kahvehanede oyun oynayıp küçük çocuğunu yoksulluk maskesi altında sokaklarda çalıştıran babalar da var. 
Kendileri çalışmayıp çocuklarını sokaklarda çalıştırıp, emeklerini sömürenlere ne kadar baba denilir bilemiyorum? Baba olmanın sorumluluğu bu kadar ucuz olmamalı! Tüm mücadelemiz çocuklarımıza daha iyi bir yaşam sağlamak adına değil mi? 
Sokakta çalışan çocukları sokaklardan men etmek kolay değil. Sokakta çalışan çocukların sorunu sadece Siverek ile sınırlı değil, genel anlamıyla bu sorun Türkiye'nin her yerinde yaşanan bir sorundur.
Biz Siverek'te neler yapabiliriz? Noktasında kafa yormamız gerekiyor. Toplumsal bir sorun olan sokakta çalışan çocukların sorunu emniyeti tedbirleriyle, tamamen önlenmez ailelere verilecek olan para cezası caydırıcı olsa da, sorunu çözmez. Sokakta çalışan çocukların sorunuyla ilgili, Kaymakamlık, Belediye, Sivil Toplum Kuruluşlarının yeni projeler hayata geçirilmesi gerekiyor.
Eğitimi aksayan, bir meslek sahibi olamayan bu çocukları eğitime yönlendirmek, eğitime yönlenmeyen çocukları meslek sahibi olabilmelerini sağlamak ancak bir proje kapsamında olabilir diye düşünüyorum.
Yazım uzadığı için bu projeleri başka bir yazıda değerlendirmek istiyorum.
NOT: Bu yazı daha güzel olabilirdi. Ben bu yazıyı yazarken 6 kez elektrik kesintisi oldu. Kesilen enerji kafamı karıştırdı. Daha iyi yazı yazmamı elektrik kesintisi yaparak engelleyenleri Allaha havale ediyorum.
Saygılarımla…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page