Advert
Mahi TÜRKMEN

Bu içerik 3380 kez okundu.

Gelenek ve inançlarımızda yeni doğan çocuklar için birçok adet vardır. Siverek’imizin yeni doğan çocuk ile ilgili adetlerden biri de ‘’ilk saç kesme’’ işlemidir. Doğan çocuğun saçının uçlarından yada ense kısmından bir miktarın kesilmesidir. Çocuk, ister erkek olsun ister kız, yeni dünyaya gelmiş her çocuğa, özel ayrı bir ilk kesim vardır. Kültürümüzde ilk saç kesimine çok büyük önem verilir.
İlk saç kesimi kadar, saçı kesen de o kadar önemlidir. İlk saçı herkes kesemez. Dolayısıyla anne baba, toplumun sevip saygı duyduğu, davranışlarını beğendiği kimselerin kesmesini ister. Çünkü Siverekliler, ilk saçı kim keserse çocuğun, ona benzeyeceğine inanırlar. Benim çocuğum falan adam/kadın gibi toplum içinde sevilip saygı duyulan biri olsun ister. Yine saçı kesenin çalışkan, hünerli, saygılı ve statüsü iyi birisi olmasına dikkat edilir.
Bu saç kesimi bir anlamda sembolik olup, çocuğun saçının tamamı kesilmez. Hatta erkek çocuğun saçları çok uzamış olup da o zamana kadar daha hiç saçı kesilmemiş ve tıraş edilecekse, hemen kesilmez. İlk saç kesiminin kimin yapması arzulanıyorsa önce ona ilk sembolik kesim yaptırılır ve sonra tıraş edecek kimseye tıraş ettirilir. Bu saç kesimi genel olarak yakın akrabalardan birisi olur.
İlk saç kesimi Siverekliler için o kadar önemli ki, istedikleri kimseye kestirmek için adeta çocuğu saklarlar. Bunu Siverekli olan A.K hanımın ifadelerliyle: çocuğumun amcalarından biri olan T.A amcasına oğlumun benzemesini istiyordum. T.A amcası öğrenci olduğundan dolayı evde değildi. Bende T.A amcası gelene kadar oğlumun saçlarını kimse kesmesin diye oğlumun saçlarını gizliyordum.
Bu örnekte de görüldüğü gibi çocuğun ilk saç kesmesi büyük önem arz ediyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
reCAPTCHA demo: Simple page