Advert
SİVEREK'İN ŞEKER İNSANLARI
Şükrü DOLAŞ

SİVEREK'İN ŞEKER İNSANLARI

Bu içerik 5783 kez okundu.

Gerçektende, Siverek'te çok sayıda şeker insan yaşamaktadır, bunların bazıları Allahın verdiği güzel huy ve ahlakla şeker gibi adamlardır, bazıları da benim gibi hastalıktan dolayı şekerdir.

Benimde pençesinde bulunduğum, Diyabet hastalığı ya da halk arasında bilinen ismiyle şeker hastalığı her geçen gün tüm Türkiye'de olduğu gibi Siverek'imizde de artıyor.

Beslenme ve irsi olmak üzere, bu iki nedenden dolayı her gün sayıları artan şeker hastalarının çoğu hastalıkla mücadele etmeyi ne yazık ki bilmiyor. Hastalığa karşı bilinçsiz kalma kişinin bedeninde onarılması zor rahatsızlıklara yol açıyor, şeker hastası insan bazen ayağını, bazen elini, bazen de gözlerini bu hastalıktan dolayı yitirebiliyor.

Siverekli şeker hastalarının hastalıkları hakkında bilinçlenmeleri, için mutlaka bir dernek çatısı altında birleşmeleri kendileri için yararlı olacağına inanıyorum.

Uzmanlardan değerlendirdiğimiz bilgiler ışığında şeker hastalığı nasıl bir hastalıktır sorusuna cevap bulmaya çalışalım''Diyabet tüm insanlarda ve yaş gruplarında yaygın olarak görülen, insülin eksikliği ya da insüline karşı direnç nedeniyle oluşan ve şeker yüksekliği ile karakterize bir metabolizma hastalığıdır. Diyabet, vücudumuzda pankreas adlı organımızın yeterli miktarda insülin üretmemesi ya da ürettiği insulin hormonunun etkili etmemesi durumun da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Diyabet hastası yediği besinlerden kana geçen şekeri (glikozu) kullanamaz ve kan şekeri yükselir. Diyabet yaşam boyu süren, oluşturduğu etkilerden dolayı tedavisi pahalı olan ve yaşam kalitesini bozan bir hastalıktır.

Sıklığı giderek artmaktadır.

Diyabet tüm sistemleri etkileyen kronik (süreğen) bir hastalıktır.

Diyabetli hastalarda yaşamı tehdit eden ani gelişen (akut) komplikasyonlar ve uzun dönem (kronik) komplikasyonlar görülebilir.

Diyabetin kronik etkileri (komplikasyonları) oldukça yaygındır.

Son dönem böbrek yetmezliğinin, travmaya bağlı olmayan ayak-bacak ampütasyonlarının (bacakların tamamen kesilip çıkarılması) ve körlüklerin en önemli nedenidir.

Ayrıca diyabet, felç ve koroner arter hastalıklarının en önemli hazırlayıcısıdır.

Diyabet özellikle ülkemizde çok geç teşhis edilmekte, birey hastalığından habersiz dolaşmakta ve diyabet konusundaki bilgisizliği nedeni ile kötü etkilere erken yakalanmaktadır. Diyabet, en önemli ölüm nedeni olması ve tedavi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle önemi daha çok artmaktadır''

İnsan yaşamında önemli bir yeri olan uzmanların belirttiği gibi; adeta pimi çekilmiş bir el bombası konumunda olan bu hastalığa yakalanmamak büyük bir şans olduğu kadar kişinin düzenli beslenmesi ve yaşamıyla da alakalıdır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi; Siverek'te çok sayıda şeker hastalığına yakalanmış insan bulunuyor, bu insanların çoğu hastalığın ne kadar tehlikeli, olduğundan bi haberdirler. Hastalık hakkında hastaların bilinçlenmesi ve hastalıkla birlikte düzenli ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için, Siverek şeker hastaları yardımlaşma ve dayanışma adlı ile örgütlemeleri, yeni şeker hastalarının azalmasına hastalığa yakalanmış insanları tedavilerini bilinçli bir şekilde sürdürmeleri açısından önemsiyorum.

Dün annesi şeker hastalığına yakalanmış bir arkadaşım bana annesinin şekerden dolayı parmaklarının kesileceğini söylemesi beni çok üzdü. Arkadaşımı dinledikten sonra böyle bir dernek olsaydı belki yaşlı annesinin parmakları kesilmezdi. Kurulacak dernek üniversite hastaneleriyle iş birliği yapıp, şeker hastalarının kendi kendilerini kontrol etmeleri, hangi besin maddelerini tüketip veya tüketmeyecekleri, evlerinde ki kan ölçüm aletlerini kullanırken, hangi hijyen koşullarına uymaları gerekiyor, ilaçlarını veya insulin iğnelerini kullanırken hangi temizlik kurallarına uymaları gerektiğini, hastane kontrolleri, kısaca şeker hastası olup kaliteli bir yaşam sürdürmeleri için eğitilmeleri, hastalar arasında dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak amacıyla böyle bir derneğin kurulmasının önemli olduğuna inanıyorum.

Bu konuda şeker hastalarından bir talep geldiğinde kendilerine yardımcı olacağımı belirtip tüm insanlara sağlıklı günler diliyorum.

Saygılarımla…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page