Advert
SİVEREK'TE İŞ KAZALARI
Şükrü DOLAŞ

SİVEREK'TE İŞ KAZALARI

Bu içerik 5688 kez okundu.

İş kazaları ve ardından yaşanan ölüm olayları Türkiye'nin sorunudur. Dünya genelinde yapılan araştırmalarda Türkiye iş kazaları, trafik kazaları ve insan hakları ihlallerinde dünyanın biricisidir.

Bizi dünya lideri konumuna getiren bu üç konuyu ayrı ayrı ele alırsak sanırım konuyu dağıtmamış olacağız.
Türkiye'de yaşanan iş kazalarının tamamına yakını gerekli önlemler alınmadığı için, başka bir deyimle insan hayatı önemsenmediği için kazalar meydana geliyor.
Her yıl onlarca insan ihmalden kaynaklanan iş kazaları sonucu ya yaşamını yitiriyor ya da bir ömür sakat kalıyor!
Türkiye genelinde yaşanan ucuz iş gücü beraberinde özcü ve ucuz ölümleri getiriyor.
Basından izlemişsiniz son yaşanan iş kazasında beş emekçi yaşamını yitirirken,7 emekçide yaralandı. Bu yaralılar içinde bir daha yürüyemeyecek olanlar var.
Bir lokma ekmek uğruna, yaşamın baharındayken kopmak, bir daha yürüyememek, bir daha eşine çocuklarına sarılamamanın acısı….
Bir lokma ekmek uğruna. Sigortasız çalışmak. İssizliğin kol gezdiği, bir lokma ekmeğin aslanın midesinde olduğu bir lokma ekmek.
Son yaşanan iş kazası aklıma Siverek'teki işçilerin iş güvenliğini getirdi. Bir film şeridi gibi yaşanan kazalar gözümün önüne geldi. Hürriyet caddesinde bir inşaattan düşerek yaşamını yitiren Diyarbakırlı inşaat işçisinin cansız bedeni ve o cansız bedeni kucağına alan ağabeyinin gözyaşları..
Yükseklik korkusu olmasına rağmen iş bulamadığı için ta Muş ilinden Siverek'e gelip kapalı ceza evi inşaatından düşüp yaşamını yitiren beş çocuk babası işçi ve daha niceleri.
Daha önceki yazılarımda konuyu ele almıştım. Ölümü pahasına bir lokma ekmek uğruna gerekli inşaat önlemleri alınmadan çalışanların çoğunluğu sosyal güvenceden yoksun, yani sigortasız çalışıyorlar, elbet keyiflerinden sigortasız çalışmıyorlar sigorta talep ettiklerinde işsiz kaldıkları için ölümüne çalışıyorlar. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Sosyal güvenlik kurumu sigortasız çalışanların ihbarı için bir hat kurmuş. Kurulan bu hatta kaç sigortasızın ihbarda bulunduğunu merak ediyorum. İşsizlik beraberinde ucuz iş gücünü ve işi kayıp etme korkusunu getiriyor. İş bulanlar tarihi kalıntı bulmuş arkeologlar kadar sevinirken kim işverenini ihbar edecek? 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı ihbar hattı kuracağına işsizliği önlese zaten kimse sigortasız çalışmaz..Bu ülkede işsizlik sürdükçe ucuz ölümler devam edecek.
Siverek'te yaşanan iş kazaları sonucu onlarca insan ölmesine rağmen, birçok iş alanında olduğu gibi inşaat sektöründe gerekli önlemlerin alınması kanısındayım.
Siverek'te özellikle inşaat sektörü son yıllarda artı. Bu artış insanlarımızın ekmek kazanması ve kentin güzelleşmesi adına güzel bir gelişmedir.
Ben şahsen inşaat sektöründe çalışan insanların sigortalı olup olmamalarını sorgulamadan çok, inşaat alanlarında gerekli iş güvenliği ve inşattın genel güvenliğinin alıp alınmadığını merak ediyorum.
İnşaat alanlarında alınacak güvenlik önlemleri sadece çalışanlarla sınırlı kalmıyor. Bu önlemeler sıradan vatandaşları daha çok ilgilendiriyor.
İnşaatı devam eden çok katlı bir binanın önünden, yaşlı çocuk başta olmak üzere günde yüzlerce insan geçiyor. Yüksek bir kattan bir parça kalas, kalıpçının keseri, demircinin kerpeteninin düşmeyeceği garantisini kim verebilir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde olası bir ölümcül kazanın ya da imhalın önüne kim geçebilir…? 
Bu yazıyı kaleme almak için devam eden inşaat alanlarını gezdim. Bir çok inşaat alanında ne gerekli önlemler alınmıştı nede uyarılar vardı!..
Amacım kimseyi kırmak değil, bilakis bu yatırımı yapan insanlara işsiz vatandaşlarımız adına teşekkür ediyorum.
Benim amacım milyarlık yatırım yapan iş adamlarının ucuz alacağı önlemler ucuz ölümleri önleyecek hatırlatmasında bulunmaktır.
Paranız gittiğinde geri getirme şansınız vardır bir lokma ekmek uğruna ölenleri geri getirme şansınız yoktur.
Saygılarımla…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page