Advert
GÖNLÜN AŞK, YÜZÜN PAKTIR SİVEREK
Enes UĞUZLU

GÖNLÜN AŞK, YÜZÜN PAKTIR SİVEREK

Bu içerik 7406 kez okundu.

Selam değerli okuyucu kardeşim.

Biliyor musun?

Bu yazıyı okumakla çok iyi bir iş yapıyorsun.

Yüzünü, kalbini ve yüreğini siverek'e dön ve izle.

Bugün şu sıcaklığın ve bunaltıcı havanın bağrında nefes alıp verirken aklına su gelir, serinlik gelir, serinlenmek gelir değil mi?!.

Evet paşa konağında oturup bir iki çay içeyim derken, bir yere gitmem gerekiyordu. kalktım hesabımı ödedim ve yola koyuldum. paşa konağında su içmemiştim sebebi nedir bende bilmiyorum galiba susamamıştım. :))

Her neyse, sözü uzatmadan saadete geleyim, çıktım ve yürüdüm epey bir yol gittikten sonra susadım, tam markete girip su alacakken, gözüm yol/cadde kenarında kurulan su dolabına ilişti/dikkatimi çekti.

Ben suyumu marketten aldıktan sonra, su soğukmu değilmi diye merak ettim, dolaba yanaştım, elimi suya verdim buz gibi, içimden de markete de paramı boşuna verdim diye espiri eşliğinde öyle kendi kendime mırıldandım.

-Evet değerli okuyucu kardeşim,

O soğuk ve serin sudan kimler su içiyor biliyor musun? Ömür sahnesinde rolünü ifa etmiş ve hayatının son demlerini yaşayan yaşlı teyze ve amcalarımız içiyorlar.

-Evet değerli gönlü güzel arkadaşım,

Bu serin/soğuk su'dan şu sıcağın tam göbeğinde, İyi ile kötüyü ayırt edemeyen minnacık taze fidan misali küçücük çocuklar işmektedir.

-Evet değerli arkadaşım, O buz gibi su'dan, parası olmayan ve evine/çocuklarına ekmek bile götüremeyecek derecede fakir fukara olan kardeşlerimiz-insanımız içmektedir.

Dikkatimi çeken bu tablo,

zannediyorum daha önce kimse tarafından kâle/kaleme alınmamış önemli bir durumdur.

uzun zamandan beridir, halk arasında dile gelen ve getirilen (siverek insanı merttir) sözü burada kendini boy boy gösteriyor.

Elbette ki öyledir El-hak öyledir, ben de bir siverekli olarak mert insanların diyarında dünyaya gelip, yaşamımı sürdürdüğüm için iftihar ediyor ve siverekli hemşehrilerimle gurur duyuyorum.

Naçizane Bir "Enes Uğuzlu" olarak, Duyarlı esnaflarımızın bu muhteşem kayda değer niteliği ve niceliğinde ortaya koydukları bu gelişmeyi takdir ve tebrik ediyorum.

Yıllardır kimi yerlerde nadiren varola gelen ve zaman/süreç icerisinde bugün itibariyle bir çok yerlerde cadde kenarında kaldırımın üstünde kurulan "su soğutma dolaplarını" gördükçe milletime ve esnaf abi ve kardeşlerime olan sevgim daha da arttı/artıyor.

VEFA DEYİP GEÇMEYELİM

Evet, bu çalışmayı gerçekleştiren esnaflarımıza, vefa borcu olarak bildiğim bu yazıyı kaleme almakla, borcumu eda etmiş olduğumu elbette ki düşünmüyorum, evet eda etmiş olmasam da bir nebze de olsa vicdanen rahatlık içerisinde olup, görevimi kısmen yerine getirmiş olduğumun sevinci içerisinde olurum.:))

Dolapların fotoğraflarını çekerken esnaf abilerden biri okuyucu kardeşlerimiz "bize dua etsinler" dedi. elbette ki dua edeceğiz.

Zaten bu çalışmayı gerçekleştiren (yani şehirde yol/cadde kenarına dolap koyan) kim varsa Allah'ın izniyle ecrini/sevabını hakkıyla almaktadır.      

İslam'i bilinci ve insanlığı temsil eden bu çalışmayı, esnaf abi ve kardeşlerimden istirhamımdır çogaltalım inş (Su Hayattır.)

İnsanımıza şu çağrıda da bulunmadan geçemiycem, değerli kardeşlerim dolaplardan su içerken suyu israf etmeyelim, dolaplarımızı da hijyenik temsili içinde kullanalım.

Bu güzel ve hayırlı çalışmayı gerçekleştiren esnaflarımızdan da ricam şudur, belirli günlerde dolaplarımızın içini dışını bir şekilde temizleyelim. yapılan bu güzelliği, güzellik içerisinde sürdürelim.

Not:

Daha bir çok yerde olan su dolapların foğraflarını çekmedim, örnek olsun diye bir kaç taneyi çekmekle yetindim.

ŞU TABLO ÇOK ÖNEMLİ

-Su denilince, yada bizler çok susayınca aklımıza "kerbela" gelmektedir. o küçücük çocukları, kadın ve erkekleri susuz bıraktılar.

yetmedi susuz bir şekilde katlettiler.

- Bizim zazaca da bir söz var, (aw, aw'a imaniya) yani su iman suyudur. su içirmek ile su içmek arasında fark vardır. gerisini siz düşünün.

- Arakan vb yerler bırakın soğuk su içmeyi, su bulamıyorlar su. düşünseniz'e yolda yürüyen ve çok susayan bir kişi gelip, sizin kurmuş olduğu su dolabından soğuk su içiyor. ne kadar mutluluk ve huzur verici bir tablo değil mı?!.

Başta su dolaplarını kurup, insanlığa faydalı olmaya çalışan tüm esnaf ve ilgilenenleri olmak üzere siverekli duyarlı insanlarımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum...

Şurada siverek'li biri tarafından sivereğ'imizin üzerine yazılan bir şarkının iki dörtlüğünü ekleyip, sözlerime son vereyim izninizle.:))

 

Siverek bağ üzümü oy oy oy oy

Bağlayın sağ gözümü oy oy oy oy ben ölem

Dediler yarin gelmiş oy oy oy oy

Açın bağlı gözümü oy oy oy oy ben ölem

 

Arpa orağa geldi, oy oy oy oy

Zülüf darağa geldi, oy oy oy oy ben ölem

Kalkın selam'a durun, oy oy oy oy

O yar odama geldi, oy oy oy oy ben ölem

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
reCAPTCHA demo: Simple page