Advert
SAHİ KEŞKE İNSAN  YALNIZCA İNSAN OLSAYDI
Mahi TÜRKMEN

SAHİ KEŞKE İNSAN YALNIZCA İNSAN OLSAYDI

Bu içerik 1843 kez okundu.

İnsan yalnızca göründüğünden ibaret olup; yürüyen, konuşan, yiyen, uyuyan ve zamanla yaşlanan mıdır? 
Sanırım en kolayı yalnızca insan olmaktır. Yani yiyen, içen, yürüyen, konuşan ve zamanla yaşlanan olmaktır. Lakin öyle değildir insan. 
Çünkü hep aynı değildir insan. Klişe olarak bildiğimiz ve yukarda söylediğimiz şeyleri sürekli tekrar tekrar yapmasına rağmen bir günü diğerini tutmaz bir hali diğerine benzemez. Bir mutluyken bir bakarsın ağlayandır . Bir severken bir bakarsın nefret edendir. 
Sahil Keşke İnsan yalnızca insan olsaydı...
İnsan, bir taş bir ağaç bir yaprak bir su veya toprak gibi yalnızca bir hal üzere olsaydı belki o zaman bütün bu çelişkiler ve zorluklar biti verirdi.
İnsanı en çok yoran nedir acaba?
İnsanı en çok yoran yine insandır...
Düşüncelerimiz, hayallerimiz, isteklerimiz, arzularımız, kalbimiz ve aklımız biz en çok yoranlarımızdır.
Sanırım insanın düşünmese hiç yorulmaz da. Tabii insan hiç hayal kurmasa, hiç arzulamazsa, ve dahasını istemezse hiç yorulmaz. 
İnsanın yükü ve derdi kalbi ve akıllıdır...
İnsan bu yükten kurtulabilmek için yine bu ikisine sığınır. Aslında insan kaçtığı şeyden yine kaçtığına sığınıyor. İşte bundan dolayı insan, yaşadıkça yükü ve derdi olacaktır. 
İnsan bu ikisini de taşıdığı için yalnızca insan değildir ve göründüğünden ibaret değildir. İnsan yalnızca insan değildir. 
İnsan yalnız yaşamadığı içinde yalnızca insan değildir. İnsan yalnız yaşamayı öğrenebilseydi bunun üstesinden gelebilseydi belki o zaman yalnızca insan göründüğünden ibaret kaldırdı. 
Niye durmuyor insan?
Çünkü yanındakiler ve altındakiler durmuyor da ondan duramıyor insan. Mesela sınıfta sakin duran bir çocuğa bakalım. Çocuk tam da durgun, hareketsiz, sakin durmüşken, sınıfta bir arkadaşı bir şeyler yapar ve o durgunluk yerini hareketlenmeye bırakır. Ve sevgi veya üzmeler başlar...
İnsan yalnız değildir. Siz yalnızca insan olmak için belki de bir mağaraya çekilmişken bile orada bir şeyler çıkar ve seni yalnız bırakmaz. Hem zaten insan yalnız gelmemiş ki dünyaya. Hangi ilahi dine bakarsan bak insanın yaratılış serüveni aynıdır; bir anne-babadan olma. Hadi onlar olmasa dahi yanına yalnız kalmasın diye bir eş verir.. Ve göründüğünden ibaret kalmasın diye içine duygular yerleşir..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek’te Zabıta ekipleri ücretsiz maske dağıttı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
Siverek'te insanlığın ölmediğinin fotoğrafı
reCAPTCHA demo: Simple page