Advert
ARZU İLE GÜNDEM
Arzu KILIÇ

ARZU İLE GÜNDEM

Bu içerik 13936 kez okundu.

Siz dile getirin…

Biz çözüm yolları araştırıp bulalım size sunalım dedik ve dostlarımız desteği ile yola çıktık…

Daha ilk günden değerli hemşerilerimizden onlarca telefon aldık. Sıkıntılarınızı dinledik.

Bize gelen sorunları sırasına göre yayımlanma planı yaptık. En kısa zamanda bizlere ulaşan herkese dönüş sağlayarak ilgili makamlara ulaşıp çözüm üretmeye çalışacağız.

 İlk sorun Diyarbakır’ın Çermik ilçesine bağlı Akçörten (Apığı) Köyü’nde yaklaşık üç yıldır yaşadıkları su sorunu ile mücadele vermektedir. Su sorunu köy halkının yaşam kalitesini düşürmekte ve bulaşıcı hastalıkların yanı sıra dünyayı saran Corona virüsü sürecinde salgınların artma olasılığı yükseltmektedir.

Köy halkı; yaklaşık üç yıl sıkıntının başladığını, yetmiş haneli köyün yolunun olmadığını yarsında da su sıkıntısının yaşandığını dile getiriyor. Yaklaşık altı hanede tamamen yol ve su olmadığını insanların bu boyutta ciddi sıkıntılar yaşadığını anlatıyorlar. Seçim öncesi ilçe kaymakamı ve belediye başkanının köye geldiğini tüm sorunları çözecekleri konusunda köy halkına verdikleri sözü seçim sonrası yerine getirmediklerini üzülerek anlattılar. Seçimden sonra köy halkı CİMER, valilik, kaymakamlık, Büyükşehir Belediyeye yazdıklarını ve acil çözüm üretmeleri gerektiğini anlatmaya çalışsalar da seslerini duyan işiten olmadığını üzülerek anlatıyorlar. İlgili makamlardan olumlu geri dönüş alamayan Akçörten Köyü sakinleri seslerini medya ve sosyal medya aracılığı ile duyurmak isteseler de başarılı olamamışlardır.

Akçörten Köyü sakinleri su sorunlarının bir an önce çözülmesi talebinde bulunmakta. Özellikle son zamanlarda susuzluk nedeni ile sağlık sorunlarının da baş göstermesi köy haklının endişelerini artırmaktadır. Yetkililere yapılan başvurular sonrasında herhangi bir gelişmenin olmadığını üzülerek anlatan köy sakinleri su sorununun bir an önce çözülmesini talep etmekte.

Bizler buralarda tarih coğrafya derslerinde, kültür gezilerinde sarnıçları tarihi eser olarak anlatırken günümüzde vatandaşımızın içme suyu ihtiyacını dahi sarnıçlardan karşılaması gerçekten yüreğimizi yaralıyor. Yağmur suyu ile dolan kuyulardan çektikleri suyla ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan köylüler, hayvanlarına dahi taşıma suyla bakıyorlar. Akçörten Köyü sakinlerinin su çilesi bununla da kalmıyor, sarnıçta yeterli miktarda su birikmediği için kısıtlı miktarda su almak zorunda kalıyorlar.

Ekonomik durumu iyi olan ailelerin kendi yollarını kendilerinin yapmaya çalıştığını ve kendi imkânlarıyla evlerinin bahçesine sondaj vurduklarını zaman zaman sondaja karşı su bulamadıklarını dile getirdiler. Oysaki suyun bir lüks olmadığı insan ihtiyacının en önemli temel unsuru olduğunu ilgili makamlara anlatmak çözüme ulaştırmak bu kadar zor olmamalıydı.

Taşıma suyla ne banyo yapılır, ne hayvanlara bakılır, ne abdest alınır, ne de salgın hastalıklardan korunudur. Kısacası eskilerin dediği gibi “Taşıma suyla değirmen dönmez”

İnsanlığın en büyük temel ihtiyacı su olduğunu yetkililere hatırlatarak en kısa zamanda çözüm üretilmesini bekliyoruz. Bİizler belediye, kaymakamlık vs. ilgili birimlere ulaşarak üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz ve ilerleyen süreçte sonuçları sizlerle paylaşacağız.

Talebimiz asla siyasi değil, birilerini incitmek kırmak değil tamamen insanidir.

Bir daha ki yazımızın konusu Siverek kırsalında yaşanan su ve  yol sorunu olacak. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gazetecilerden yeni göreve başlayan Siverek Emniyet Müdürü Bilgehan'a ziyaret
Gazetecilerden yeni göreve başlayan Siverek Emniyet Müdürü Bilgehan'a ziyaret
Siverek Esnaf Odalarından yeni atanan İlçe Emniyet Müdürüne ziyaret
Siverek Esnaf Odalarından yeni atanan İlçe Emniyet Müdürüne ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page