Advert
SİVEREK’ TE KADIN BELEDİYE BAŞKANI YA DA MUHALEFETE TAVSİYELER
Dr. Fahriye Yonca AYAS (MEZOPOTAMYA PRENSESİ)

SİVEREK’ TE KADIN BELEDİYE BAŞKANI YA DA MUHALEFETE TAVSİYELER

Bu içerik 17097 kez okundu.

Yazının başlığı iki konu içermekte önce bunu açıklayalım. Yıllardır CHP mensubu arkadaşlarım beni kendilerine muhalif olmakla sert eleştirmekle suçladılar. Ben de yıllardır onların düzgün muhalefet yapamadığını yazdım durdum. Niçin düzgün muhalefet? Çünkü düzgün muhalefet iktidarın kendine çeki düzen vermesini sağlar. İktidar bir durur bir korkar.


Siverekli hemşerilerim doğal olarak benim siyaset içinde duruşumu pek bilmezler. Bu işlere ben yıllar önce uzaklarda giriştim. Yıllar önce hiçbir parti kadın aday göstermediği için Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına bağımsız olarak adaylığımı koymak gibi girişimlerim oldu. Evet altını çiziyorum KADIN ADAY GÖSTERİLMEDİĞİ için.
Yıllarca KADER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) için gönüllü oldum.
Kadına yönelik şiddet, kadınların siyasete girmesi için ulusal medyada paylaşılan eylemlerin mimarı oldum.
Geçmişimi yazdım ki aşağıdaki satırları yazarken neyi niçin yazdığımı bildiğim anlaşılsın.
Yıllar önce verilmiş bir sözüm var benim: Kadın siyasetçileri destekleyeceğim, pozitif ayrımcılık yapacağım diye. Tabi ki ülkemin bölünmezliğine zarar vermeyecek kadın siyasetçilerden söz etmekteyim. Ülke yok biz yok, bayrak yok tartışacak hak yok ki bunu yakın komşularımızdan biliyoruz artık.
Şimdi Siverek’ in bir kadın belediye başkanı var. Sn. Ayşe ÇAKMAK…
Kısa özgeçmişine bakarsak:
‘’ Siverek Belediye Başkanı olarak seçilen Ayşe Çakmak, babasının görev yaptığı Malatya ilinde doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini Konya ile Afyon şehirlerinde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Adalet bölümü ve Sosyal Hizmetler bölümlerinden mezun oldu. Orta derecede İngilizce bildiği belirtildi. Uzun süre Siverek Aile Destek Merkezi Koordinatörlüğü görevi yürüttü.  2011 yılından bu yana üç dönem AK Parti Siverek Kadın Kolları Başkanlığı görevini üstlendi. 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti Belediye Meclis Üyesi olarak seçildi. Evli ve iki çocuk annesi olan Ayşe Çakmak, 34 yaşındadır.’’
Siyasetin içinde olan genç bir kadın. Özeti Siverek Belediye Başkanı genç bir kadın.
Haberlerinin çok yapılmadığı kadın siyasetçiler için yıllarını veren kadınların hiç sesinin çıkmadığı bir değişim Siverek için. Kadın Belediye Başkanı: Silahların atıldığı düğünlerde bir kadın belediye başkanı; kadınların girilemez dediği yerlere belediye başkanı sıfatı ile girebilecek bir kadın. ‘’Sen kadınsın karışamazsın‘ denilen olaylara belediye başkanı olarak söz edebilecek bir kadın.
Kabul edelim sevgili hemşerilerim, biz ateşli bir ilçeyiz: Silahlar konuşur, küfürler savrulur erkekler bağrışır. Kadınlar susar. Ama Belediye Başkanı bir kadın konuşur…
Bu arada Siverek Belediye Başkanı bir kadın aynı zamanda iktidarın siyasi aklını da çok güzel ortaya sermektedir. Muhalefet partilerinin dikkatini çekerim: Kadın bir belediye başkanı siyasi olarak da iyi bir ataktır. Evlere girebilir, kadınların dertlerini dinler; hem erkek hem kadın toplantılarına katılır, kadınların dilinden erkeklerin de beklentilerini öğrenir. Geleceğin oy sahibi gençlerle özellikle genç kızlarla iletişim kurabilir.
Kızlarımız şunu düşünecek artık: ‘Ben de belediye başkanı olabilirim.’ Yapamayız diyen kadınlara bir örnek: Çaba için…
Kadınlar için olabilirliği göstermektedir Kadın Siverek Belediye Başkanı…
Eleştirmeden önce; özellikle kadınlarımızdan durup izlemelerini akılcı eleştirilerde bulunmalarını istiyorum. Ayşe ÇAKMAK Hanımefendi’nin  AKPARTİ kimliğinden önce KADIN kimliğini görmelerini istiyorum.
Ben izleyeceğim gerekirse destekleyeceğim. Çünkü: Konu Siverek benim canım Siverek’ im ve kızlarımıza örnek olacak bir olay: Kadın Belediye Başkanı. Kızlarımıza örnek olacak bir olay. Kadınların mallarına bile sahip çıkamadığı Siverek’ i bir kadın yönetiyor.
DÜNYA DEĞİŞİRKEN SİVEREK TE AYAK UYDURMAK ZORUNDA MUHALEFET DE…
Gördüm fotoğraflarını esnaf ile konuşurken; belki evde kızına karısına ''Sus , sen anlamazsın' diyen ERKEKLER  susacak ve KADIN belediye başkanı konuşacak.
Sadece KADIN olduğu için benden pozitif ayrımcılık ve artı puan…
Umarım hayırlı olur…
Sevgi ve Saygılarımla

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page