Advert
DEMAGOJİ NEDİR
Cuma ÖZUSAN

DEMAGOJİ NEDİR

Bu içerik 871 kez okundu.

Doğru gibi görünen yanlış muhakemelere ve önermelere demagoji denir. Bunun eski dildeki karşılığı mugalatadır.  Mugalata safsatadan biraz farklıdır.  Safsataya insanları inandırmak zordur.  Demagoji siyasette çok kullanılır. Bazı demagoji örnekleri.

1-Bir kurumun, bir derneğin, bir iktidarın, bir kişinin kendinden daha kötüleri zikrederek kendini temize çıkarmaya çalışması demagojinin kralıdır. Mesela tek parti iktidarı camileri ahır yaptı, ekmeği karneye bağladı, kerhaneleri resmileştirdi demek gibi.

2-Başkana rey vermezseniz Alman'ı, Yunan'ı sevindirirsiniz sözü de harika bir demagoji örneğidir. Farklı sebeplerden, farklı kişilerin bir şeye karşı çıkması onların birlikteliklerini göstermez.

3-Biz şimdiye kadar yapılan yol, köprü, baraj, otel, cami, mescit, okul, fabrikanın toplamı kadar eser meydana getirdik lafı da yine bir mantıki yanıltmadır, demagojidir.  Zira kümülatif büyüme ile reel büyüme farklı kavramlardır. Sonra sen büyürken senin komşuların yerinde mi saydı. Gerçek ilerleme onlarla kıyasladığında belli olur. Bugünü dününden daha iyi olmayan bir ülke var mı dünyada.  Bir çocuk bile bu sene geçen seneye göre daha büyük ayakkabı, gömlek, sako giyer. Boyu ve kilosu geçen seneye göre büyür.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page