Advert
CANLILAR İÇİN CANINI TEHLİKEYE ATANLAR
Şükrü DOLAŞ

CANLILAR İÇİN CANINI TEHLİKEYE ATANLAR

Bu içerik 5690 kez okundu.

ESKİ BİR YAZIM GÜNCELİĞINİ KORUYAN .ISTEDIM Kİ BİZIM İCIÑ YASAMINI FEDA EDENLERIN EMEKLERINİ BIR KEZDHA SAYĞIYLA ANALILM

Sevgili dostlar; bazı meslekler sadece insanların yaşamı için değil tüm canlıların yaşamları için kutsal meslekler arasındadır. 
Bu kutsal mesleklerden biride itfaiyeciliktir. Zaman zaman geciktikleri için kızdığımız, dar olan sokaklara giremedikleri için öfkelendiğimiz itfaiyecileri çoğunlukla eleştiriyoruz. Çoğunlukla öfkelenip eleştirdiğimiz bu değerli insanlar en zor anlarımızda yanı başımızda can ve mal güvenliğimiz için, canlarını hiçe sayarak alevlerin içine dalıp, yaralanıyor. Çoğu zamanda ateşin sağladığı zehirli dumanlardan etkilenip hastanelik oluyor, görevleri başında canlarından olabiliyorlar.
Yeri gelmişken bir başka meslek gurubu olan acil 112 sağlık servisi çalışanında karşılaştığı zorluklardan söz etmek istiyorum: Haberci olduğumuz için birçok olayda bu iki meslek gurubuyla birlikte çalışıyoruz.
Geçen gece Diyarbakır-Siverek Karayolu çöplük mevkiinde yaşanan trafik kazasında bir ambulans olay yerine gelip hayati tehlikesi olan yaralıyı alıp gittikten sonra, ikinci ambulans gecikince herkes öfkelenmeye hatta bazıları küfür etmeye başladı.
Daha sonra ambulansların neden geciktiğini araştırmaya başladım. Siverek’te sadece üç ambulans bulunuyor. O gece biri Şanlıurfa’da biride hasta almaya gitmiş. İşin ilginç yanı ambulans istendiği hastanın hayati tehlikesi yok istendiğinde herhangi bir araçla hastaneye ulaştırılabilinir. Gereksiz yere çağırdığımız ambulanslar başkalarının hayatı için önemli olduğunu unutmayalım.
Tüm canlılar için iki önemli telefon hattı olan acil 112 ile alo 110 yangın hatların gereksiz yere sürekli meşgul edildiği gibi yalan yanlış ihbarların yanı sıra görevini yapan insanlara yapılan küfür ve hakaret ise insanı utandırıyor.
Vatandaş olarak hizmet beklemek, yaralılarımızı, hastalarımızın zamanında hastaneye ulaştırılması için vatandaş olarak bu kutsal mesleği icra edenler küfür, hakaret hatta şiddet uygulamadan önce bir kez daha düşünmeliyiz.
Bir kedi için ölüm göze alınır mı?
Bu gün yaşadığım bir olayda bunun canlı tanığı oldum. Hasançelebi mahallesinde park edilmiş bir otomobilin motor kısmına iki yavru kedi girmişti. Kedilerden birini vatandaşlar kendi imkânlarıyla çıkarmıştılar diğeri için itfaiye ekibinden yardım istediler. Ekip kısa sürede olay yerine gelip kediyi sıkıştığı yerden çıkarmaya çalıştı. Kriko takıp aracı biraz yükselttikten sonra itfaiyecilerden Kadir Dinke aracın altına girip kediyi alacağı sırada kriko kaydı vatandaşların yardımı olmasaydı Kadir Dinke belki hayatta olmazdı.
Tüm çabaları insanların hayatını kurtarmak olan acil 112 servis elamanları ile halkın can ve mal güvenliğinin yanı sıra tüm canlıların yaşamı için önem taşıyan itfaiyeciler yaptıkları iyiliklerin sadece iyilikle karşılık bulmasın istiyorlar.
Son kez insan yaşamı olduğu kadar mal ve can güvenliğimizin yanı sıra tüm canlıların yaşamı için gerektiğinde canlarını hiçe sayan bu kutsal meslek erbaplarına saygılarımı sunuyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
Başkan Çakmak’tan Ramazan ayı mesajı
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
AK Parti Milletvekili Açanal'dan Çakmak'a ziyaret
reCAPTCHA demo: Simple page