ŞANLIURFA
Giriş Tarihi : 30-04-2019 20:26   Güncelleme : 30-04-2019 20:26

15 Temmuz gazilerine Devlet Övünç Madalyası Beratı verildi

15 Temmuz gazilerine Devlet Övünç Madalyası Beratı verildi

15 Temmuz Demokrasi Gazileri Muhammed Zeki Yalçınkaya ve Nedim Yalçınkaya’ya, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi üzerine tevcih edilen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası Beratı, Şanlıurfa Valiliği konferans salonunda düzenlenen törenle verildi.

Şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından gazilerin özgeçmişlerinin okunmasıyla devam etti.

Törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kahraman iki vatan evladına devlet övünç madalyası tevcih töreni için bir araya geldiklerini belirtti. 15 Temmuz akabinde gazi olan 1500 kadar gazi vatandaşa sağlıklı ömürler dileyen Vali Erin, şehadete kavuşan 250’den fazla vatandaşı da saygı ve rahmetle andıklarını ifade etti.

Konuşmasında, 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehadete kavuşan Şanlıurfalı beş şehidi de rahmet ve minnetle anan Vali Erin, “Birlik ve beraberliğimiz için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi.

Bugün, Şanlıurfalı iki gaziye Devlet Övünç Madalyası tevdi edileceğini, daha onlarca gaziye de madalyaların peyderpey tevdi edileceğini ifade eden Vali Erin, “Şehitlerimiz, alınabilecek madalyaların en büyüğünü aldılar. Erilebilecek makamların en yücesine vardılar. Peygamberimizle, peygamberlerle komşu oldular. Onlara da en büyük madalya Cenab-ı Allah tarafından verildi. Onların hepsini de bir kez daha şükran ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi ve yaşanan gelişmeleri özetleyen Vali Erin, emperyalistlerin ve o zihniyete uşaklık edenlerin, istiklalimizi ve istikbalimizi karartmak isteyenlerin sahneledikleri son oyunu birlikte seyrettik ve birlikte karşı koyduk. Milletimiz, yöneticileriyle birlikte büyük bir kahramanlık göstermek suretiyle, milletin tankları, topları, uçakları ve ileri teknolojiye sahip silahlar karşısında iradesine, bağımsızlığına, özgürlüğüne ve namusuna sahip çıktığı bir tarihtir” diye konuştu. 

O hatıranın sürekli canlı tutulması gerektiğini kaydeden Vali Erin, kahramanlık ve cesaretleri için Devlet Övünç Madalyasına layık görülen gazileri tebrik ederek, gösterdikleri fedakarlık ve özverinin yaşıtlarına örnek olmasını diledi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından Muhammed Zeki Yalçınkaya ve Nedim Yalçınkaya’ya tevcih edilen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası Beratları, Vali Erin tarafından gazilere verildi.

Tören, gazilerle fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

GAZİLER HAKKINDA

15 Temmuz 2015 tarihinde yaşanan hain darbe girişimine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine İstanbul Boğaziçi köprüsün Altunizade mevkiinde halk ile birlikte darbecilere karşı duran Muhammed Zeki Yalçınkaya, atılan top mermisi şarapnel parçasıyla yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı. 05.10.1998 Akçakale doğumlu olan Muhammed Zeki Yalçınkaya, halen Akçakale SGK İlçe Müdürlüğünde memur olarak çalışmaktadır.

Demokrasi Gazisi Nedim Yalçınkaya da 09.04.1976 tarihinde Akçakale’de doğdu. Akçakale Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun olan Nedim Yalçınkaya da 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine en yakın meydan olan İstanbul Üsküdar Altunizade meydanına giderek, halkla birlikte tanklara karşı durmuş, tankın önüne düşerek bacağını kırmış ve hastaneye kaldırılmıştır. Halen, Akçakale Kaymakamlığında memur olarak çalışmaktadır./Şanlıurfa Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

AdminAdmin