ŞANLIURFA
Giriş Tarihi : 11-06-2019 18:38   Güncelleme : 11-06-2019 18:38

12 Haziran çocuk işçiliği ile mücadele günü

12 Haziran çocuk işçiliği ile mücadele günü

12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü münasebetiyle Şanlıurfa Valiliği Açık Kapı Birimi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü organizasyonuyla, çocuklara yönelik düzenlenen program, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi önünde gerçekleştirildi.

Çocuklara yönelik sirk, panayır, atölye çalışmaları ve benzer etkinliklerin icra edildiği programa, Şanlıurfa Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici ile çocuklar katıldı.

Yüz boyama, ebru, oyuncak yapma, sahne gösterileri gibi renkli görüntülere sahne olan programa, Kızılay, Hayata Destek Derneği ile dünyanın önemli kriz bölgelerindeki gençleri eğitim yoluyla koruma amacıyla kurulmuş RET International gibi sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, kurumlarının, çocuk işçiliğinin azaltılması ve nihai olarak ortadan kaldırılması konusunda toplumsal farkındalık yaratarak çalışmalar sürdürdüğünü söyledi.

İl Müdürlüklerinin 2019 yılı itibariyle 5709 çocuğu ailesi yanında desteklediğini, ayrıca İl Müdürlüğüne bağlı 11 ilçede hizmet veren Sosyal Hizmet Merkezinde “Çocuk İşçiliği ile Mücadele” kapsamında uzman personellerden oluşan mobil ekipler oluşturulduğunu, mobil gekiplerin sokak sokak dolaşarak çalıştırılan ve dilendirilen çocuklar hakkında gerekli sosyal inceleme ve değerlendirmeleri yaptığını ifade etti. Bilici, bu durumdaki çocukların ailelerine ve ilçede risk altında bulunan diğer çocukların ailelerine de çocuk işçiliği ile mücadele konusunda farkındalık yaratmak, bilinçlendirmek amacıyla belli periyotlarla seminerler düzenlendiğini ve eğitimler verildiğini kaydetti.

Şanlıurfa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilici, çocuk işçiliği ile mücadele konusunda samimiyetle tüm çalışmaların takipçisi olduklarını ve nihai sonuç elde edilene kadar kararlı bir şekilde mücadele edeceklerini ifade etti.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 2002 yılında dünyada çalışan milyonlarca çocuğun içinde bulunduğu olumsuz duruma ve yaşadıkları ağır koşullara dikkat çekmek için 12 Haziran gününü “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü” olarak belirlemiştir. 2002’den bu yana her yıl için bir tema belirlenerek bu çerçevede çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda toplumsal bilincin artırılmasına yönelik çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

Yoksulluk, eğitime ulaşamama, göçler, geleneksel bakış açısı ve ailenin rolü, ucuz işgücüne olan talep, yasal düzenlemelerin ve bu düzenlemelerin yaşama geçirilmesindeki yetersizlik, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çocukların çalışma ve çalıştırılma nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

“Çocuk İşçiliği” terimi, 12 yaşın altında olup herhangi bir sektörde çalışanlar, 12-14 yaş aralığında olup fiziki olarak yapamayacağı işlerde çalışanlar veya hangi yaşta olursa olsun sağlık açısından zararlı işlerde istihdam edilen veya zorla çalıştırılan, çalışmak zorunda bırakılan çocukları kapsamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 50’nci maddesi, “Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar… hükmünü taşımaktadır./Şanlıurfa Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

AdminAdmin