SİVEREK
Giriş Tarihi : 18-10-2019 21:16   Güncelleme : 18-10-2019 21:17

9 Yaşındaki çocuğun hayatına, nefes oldu

9 Yaşındaki çocuğun hayatına, nefes oldu

Mahmut İZGÖR - İki yıl önce Siverek Devlet Hastanesinde karaciğer yetmezliği teşhisi konulan İsa Kubat(9) yakın akrabası olan İskan Kurat'ın (47 ) Turgut Özal Tıp Hastanesinde bağışladığı karaciğerin nakledilmesiyle sağlığına kavuştu.

Siverek’te yaşayan 9 yaşındaki İsa Kubat'a 2 yıl Siverek Devlet Hastanesinde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu. Doktorlar, İsa Kubat'ın acil karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Aile bireyleriyle donör için yapılan testlerden sonuç alınamadı.

Gün geçtikçe durumu kötüleşen İsa'nın yardımına yakın akrabası olan geçimini hayvancılıkla sağlayan İskan Kurat yetişti. Turgut Özal Tıp Hastanesinde tetkikleri yapılan İskan Kurat'tan alınan karaciğer ile İki ay önce başarılı bir nakil gerçekleşti.

Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan İsa Kubat'ın yaşam fonksiyonları ve kan değerleri normale döndü.

Organ bağışı hakkında konuşan Donör Kurat" toplumumuzun organ bağışı hakkında bilinçlenmesi gerektiği kanaatindeyim. Gel görelim ki ülkemizde her gün onlarca insan organ nakli bekliyor duyarsız kalmayalım. İsa'nın annesini öyle hüzünlü görünce yüreğim yandı. İsa küçük bir çocuk nakilden sonra hemen toparladı kendini onun hücreleri daha genç ve daha hızlı çalışıyor. Böyle hayati bir konuda ailelerin birbirine desteği var. Bende destek olmaya çalıştım. İkimizde aynı gün aynı saate ameliyat olduk ikinci aya girdik diyebilirim. Sağlığımıza kavuşmaya günler kaldı. Bir hayat kurtardım ve bunun gururunu taşıyorum. Bir kere daha olsa yine yaparım" dedi.

"Son Aşamadaydık"

İsa Kubat'ın annesi Yıldız Kubat ise; "çok zor zamanlar geçiriyorduk. İsa her gün gözümün önünde eriyip bitiyordu. Nakil için son aşamadaydık ve her gün donör haberi bekliyordum. Ne benim ne babasının ne de aileden kimsenin uyumlu çıkmadı. Son çaremiz İskan ağabeyimdi, imdadımıza yetişti. Sayesinde oğlum sağlığına geri kavuştu. Ona minnettarım" ifadelerini kullandı.

AdminAdmin