ŞANLIURFA
Giriş Tarihi : 11-10-2019 21:20   Güncelleme : 11-10-2019 21:20

Barış Pınarı Harekâtının ilk sivil şehitleri uğurlandı

Barış Pınarı Harekâtının ilk sivil şehitleri uğurlandı

Barış Pınarı Harekâtı sırasında 10 Ekim 2019 Perşembe günü Suriye tarafından Akçakale'ye atılan havan ve roket mermilerinin patlaması sonucu şehit düşen Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Koordinasyon Müdürlüğü Personeli Cihan Güneş (33) ile Akçakale doğumlu Suriyeli muhacir ailenin çocuğu 10 aylık Muhammed Ömer Şaar için Şanlıurfa Valiliği önünde tören düzenlendi.

İl protokolü, Şanlıurfa Milletvekilleri, askeri ve sivil erkan, şehitlerin aileleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen törende, Türk Bayrağına sarılı küçük tabutun alana getirilmesiyle duygusal anlar yaşandı.

Şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, şehitlik mertebesinin erişilebilecek en yüce mertebe olduğuna inanan bir millet olduğumuzu ifade ederek, şehitlere rahmet diledi.

Şehitlerin ailelerine ve yakınlarına sabır dileyen Vali Erin, Suriye'de yuvalanan PKK/PYD/YPG terör örgütüne karşı Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Suriye Ordusu tarafından bir operasyon başlatıldığını, harekât karşısında terör örgütlerinin hedef gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılar sonucu 4 vatandaşımızın şehit olduğunu ifade etti.

Barış Pınarı Operasyonu'nun Çarşamba günü saat 16.00 itibari ile başladığını hatırlatan Vali Erin, operasyonun amacının; Suriye'nin kuzeyinde uzun bir süredir oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu ortadan kaldırarak bölgeye huzur ve güven ortamını getirmek olduğunu söyledi.

Vali Erin, Türk milletinin 7'den 70'e Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanında olduğunu ve Türk milletinin zaferlerle dolu tarihine yenisini eklemek için her türlü vazifeyi çekinmeden yerine getirme kararlılığında olduğunun altını çizdi.

Devam eden harekâta katılan Türk Silahlı Kuvvetlerine muvaffakiyetler dileyen Vali Erin, "Şehitlerimize bir kez daha Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum" dedi.

İl Müftüsü Mehmet Taştan'ın yaptığı duaların ardından tekbirlerle omuzlara alınarak araçlara yerleştirilen Şehit Cihan Güneş'in cenazesi toprağa verileceği memleketi Manisa'ya havayolu ile yolculanırken, şehit Muhammed Ömer Şaar'ın ise Şanlıurfa'da toprağa verileceği bildirildi.

Şehit Cihan Güneş:

24 Kasım 1988'de Manisa'nın Salihli ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Salihli'de tamamlayan Cihan Güneş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye bölümünden mezun olduktan sonra Denizli'de vatani görevini yaptı. 2017 yılında Gelir idaresi Uzman Yardımcılığı sınavını kazanarak kamu görevine başlayan Güneş, 26 Aralık 2017'den itibaren Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanlığı emrinde görev yapıyordu.

Cihan Güneş, Türk Silahlı Kuvvetlerince Barış Pınarı Harekâtının icra edildiği 10 Ekim 2019 Perşembe günü, Suriye tarafından teröristlerce Akçakale'ye atılan havan topu ve roket mermilerinin vücuduna isabet etmesi sonucu, harekâtın ilk şehidi oldu.

Şehit Muhammet Ömer Şaar:

Suriye'deki iç savaştan dolayı Türkiye'ye gelen muhacir bir ailenin çocuğu olarak 4 Aralık 2018'de Akçakale'de dünyaya gelen Muhammed Ömer Şaar, 6 kardeşin en küçüğü idi.

Barış Pınarı Harekâtının icra edildiği 10 Ekim 2019 Perşembe günü Suriye'den Akçakale'ye atılan havan topu ve roket mermisinin, kendisinin ve kardeşlerinin bulunduğu evlerine isabet etmesi sonucu harekâtın ilk bebek şehidi oldu. Olayda, küçük Muhammed ile aynı odada bulunan iki kardeşi de yaralandı./Şanlıurfa Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

AdminAdmin