SİVEREK
Giriş Tarihi : 27-01-2021 23:10   Güncelleme : 28-01-2021 00:41

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Siverek'te: Biz komşu olarak desteğe geldik

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül: "Bu bölgenin kaderini etkileyecek başkanların bir araya gelip birlikte çalışması bölgeye çok güzel yansımalar yapacak."

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Siverek'te: Biz komşu olarak desteğe geldik

Mahmut AYATA - Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak'ı ziyaret etti.

Sabah saatlerinde ilçeye gelen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in ilk durağı Siverek Kaymakamlığı oldu.

Beraberinde Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat ve AK Parti Siverek İlçe Başkanı Nedim Lale ile Siverek Kaymakamı Hasan Ongu'yu makamında ziyaret eden Fatma Şahin, daha sonra AK Parti Siverek İlçe Başkanlığına geçti.

Esnaf ziyaretinin ardından Siverek Belediyesi'ne geçen Başkan Fatma Şahin, göreve başlayan bölgenin 2'nci kadın belediye başkanı Ayşe Çakmak'ı makamında ziyaret etti.

Çakmak ve beraberindekilerle bir süre sohbet eden Şahin, belediye meclis toplantı salonunda meclis üyeleri ve birim müdürleriyle bir araya geldi.

Siverek için önemli bir gün olduğunu söyleyen Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, "Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin'in ziyareti bizim için çok önemli. Kaymakamlığımız, ilçe teşkilatımız ve esnaflarımızı ziyaret ettik. Nazik ziyaretinden ötürü kendisine çok teşekkür ediyorum." dedi.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır

Bölgenin kaderinin birbirine bağlı olduğunu dile getiren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Fatma Şahin'in ziyaretinin bu açıdan önemli olduğunu belirterek, "Bu bölgenin kaderini etkileyecek başkanların bir araya gelip birlikte çalışması bölgeye çok güzel yansımalar yapacak." diye konuştu.

Ayşe Çakmak'ın belediye başkanı olarak göreve başlamasının önemine değinen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bizlere çok önemli bir şeyi hatırlattı, komşu komşunun külüne muhtaçtır derler. Biz komşu olarak desteğe geldik ve sizlere bu güzel ev sahipliğinizden dolayı çok teşekkür ederim, sizlerle birlikte olduğum içinde çok mutlu oldum. Az önce başkanım kader birliği dedi, buna o kadar çok inanıyorum ki biz Cumhurbaşkanımızın himayesinde 100. yılımıza doğru gidiyoruz. 100 yıl önce dedelerimiz, ecdadımız ve atalarımız yalnızca Gaziantep'te 6 bin 317 şehit vererek bu mücadeleyi verdi. Ortak geçmişimiz, medeniyetimiz, tarihimiz var ve hepimiz Fırat'ın çocuklarıyız. Bu yüzden artık bizim şehir milliyetçiliği olmadığı bölgesel kalkınmanın hep birlikte büyümenin ne kadar önemli olduğu bir dönemdeyiz. Kimin neyi varsa bilgisi, becerisi, aklı, parası her neyi varsa bunu hep birlikte paylaşarak bu bölgenin kalkınması konusunda bölgenin gencinin, kızlarımızın, kadınlarımızın, ailelerimizin, babalarımızın huzurlu ve mutlu olacağı yeni bir dönemi hep birlikte inşa etmek durumundayız. Özetle 100. yıl bizlere öyle şeyler söylüyor ki bugün Urfa'yı Şanlı yapan, Maraş'ı Kahraman yapan, Antep'i Gazi yapan çok özel değerlerimiz var. Şanlı ve şerefli bir tarihin temsilcileriyiz ki bu geçmişle övünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde de yola çıkarken söylediğimiz hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, önce insan dedik. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın dedik. Hangi insanı yaşatacağız deyince de dili, dini, mezhebi, cinsiyeti ne olursa olsun, eşrefi mahlukat olarak her insan birinci sınıf vatandaş olacak dedik. Sevgili Peygamberimizin de veda hutbesinde dediği gibi, üstünlük ancak takva iledir. Takva nedir diye baktığımız da ise iyi insan oluyor. Nerede doğduğuna göre üstün olamazsın, ırkına göre üstün olamazsın. İşte tam da bizim kuruluş felsefemiz Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kuruluş felsefesi olarak bizim bütün kardeşlerimize 80 milyonla gidecek yolculuğumuz var dedik. Hatırlarsanız dinsel, bölgesel ve ırksal milliyetçilik yapmayacağız dedik. Çünkü hiç kimse anne ve babasını tercih etmedi, bu Allah'ın bir lütfu ama birlikte biz büyük bir milletiz ve hep birlikte bu memleketi nasıl kurtardıysak o şekilde sürdüreceğiz. Bu bölgede 2. bir Çanakkale ve Plevne yaşandı. O ruhu diri bir şekilde tuttuğumuzda ecdadın ve dedelerimizin durduğu şekilde durduğumuzda Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz'da demokrasi meydanlarına çağırdığında Şanlıurfalı ve Gaziantepli kardeşim, kadınıyla erkeğiyle, genci yaşlısıyla bu memleket için, ezan için, bayrak için bu toprak için nasıl ecdat can verdiyse yine canını verdi. O yüzden ortak kaderimiz var, ortak geçmişimiz var, şu an ortak yaşıyoruz. 2. yüzyılda olmayacağız ancak biz nasıl ecdat ile övünüyorsak bizlerde öyle güzel işler yapalım ki yarın torunlarda bizlerle övünsün." ifadelerini kullandı.

Türkiye süreci çok iyi yönetti

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs sürecinde diğer ülkelerde sağlık sistemlerinin çöktüğünü ancak Türkiye'nin süreci çok iyi yönettiğini anlatan Fatma Şahin, şunları söyledi:

"İtalya başbakanı istifa etmek zorunda kaldı ve Avrupa'daki sağlık sistemi çöktü. Çünkü sağlık sistemleri çalışamaz duruma geldi ve sosyal güvenlik kalmadı. Sosyal güvenlik şemsiyesi yeni doğan herkesi sigortalı olması demektir. Ben bunu gidip Avrupa'da anlattığım zaman bunu nasıl başardığımızı sordular. Koca Amerika Obama döneminde program açıkladı ancak başarılı olamadı. Şu anda koronavirüs testini 2 bin dolarak yapıyorlar ve test sonucu 4 gün sonra çıkıyor. Orada her şey paralı iken biz de ise ücretsiz. 2 gün amcamı ziyarete gittiğimde yengem devletin gelerek kendilerini aşıladığını söyledi. Onlar daha ölülerini kaldıramıyor ve her tarafı koku sarıyor. Bizde böyle bir medeniyet var. Cumhurbaşkanımızın başkanlığında insanı merkeze alan en zor durumda bu işleri yapabilme kapasitesi olan bir sistemimiz var. Bize düşen şey ise görevimizi en iyi şekilde yapmaktır. Gayret bizden zafer Allah'tandır. İşte bugün bunun için buradayız. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanımızla öyle güzel çalışıyoruz ki geleceği burada görüyoruz. Yeni bir dünya kuruluyor, aksi yaşanmazsa Nisan ayında maskeden kurtuluyoruz. Nisan ayında Pandemiden kurtulduğumuz zaman doğru başlıklara odaklanırsak tarım ve hayvancılık çok daha önemli bir hale geliyor. Şanlıurfa ve Gaziantep bereketin bel noktasıdır. Öncelikle bastığımız toprakların bereketine inanmamız gerekiyor. Mezopotamya'nın bereketiyle Doğu Akdeniz'e açılıyoruz. O kadar büyük bir nimet var ki toprak. İsrail Filistin'den taşıdığı toprakla tohum bankası kuruyor, hiçbir eksiğimiz yok. Yeni dönemde şu Pandemiden kurtulduğumuz zaman tarıma dair çiftçinin enerji maliyetini düşmesine dair her şeyi düşüyoruz."

Bu bölgenin insanı için çabalamamız lazım

Bölgesel kalkınmanın yapılacak projelerle gerçekleştirileceğini aktaran Şahin, "Başımızda Milletvekilimiz var. Avrupa'da projelerin nasıl yapıldığının ve kabul ettirildiğinin uzmanıdır kendisi ancak proje yapan ekibin bulundurulması lazım. Ayşe başkanımız ve Zeynel başkanımızla bu bölge için bu bölgenin insanı için çabalamamız lazım, çünkü insanımız her şeyin en iyisine layıktır. Bu bölgenin insanı çok çile çekti ne terör ne uyuşturucu ne işsizlik kalacak. Bizde dünya nereye gidiyor ona odaklanacağız. Örneğin kültürel turizm, Kapadokya'ya giden turisti buraya geçtiğimizde 3 milyon turist artmış olacak. Güney Kore, Çin ve Japon turistler para bırakanlardır. Nereye getireceğiz Fırat'a gelecek. Fırat'ı dünya şehirleri daha yeni tanımaya başladı, tesis yapıp tanıtacağız. Şu anda en büyük cam terasımızı tamamlamak üzereyiz. Oraya gelen Halfeti'ye gelecek, oradan Birecik'e oradan Nizip'e gidecek. Bu ülke ekonomisidir. Şu an biz yaptığımız bütün çalışmalarda Siverek'in ekonomisini nasıl güçlendireceğiz. Şanlıurfa ile Gaziantep'i nasıl kalkındıracağız ona bakacağız. Bunu içinde güçlü bir ekip lazım. Bütün ekibimiz ile buraya geldik. Önümüzdeki günlerde başkanımız da bütün ekibini gönderecek. Bunların üzerine çok hızlı bir şekilde kapasitemizi güçlendireceğiz. Nereden ne alacağımıza bakacağız ve buna göre karar vereceğiz. Gaziantep'in demografik yapısına baktığımızda Şanlıurfa olmazsa biz %30 küçülürüz, Gaziantep büyüyorsa Şanlıurfa ile büyüyor. Şanlıurfa'nın bütün ilçeleri Gaziantep'te. Ekonomisi için çalışıyor ve üretiyor. Son yaptığımız çalışmada 5 yeni organize sanayi kurma kararı aldık. 8 tane var ve 5 tane daha kurma kararı aldık. Hükümetimiz de bu kapsamda ilçe teşviki koydu. Siverek ilçesi de şu anda o teşvik kapsamında 6. bölgeye girdi. Hükümet elinden geleni yaptı. Sanayicinin maliyetini aşağı düşürüp rekabet etme gücünü arttırıyor. Bize düşen ise organize sanayi kurarak işsizliği düşürmektir. Siverek organize için arkadaşlarıma talimat verdim hızlandırmak konusunda elimiz çok güçlü. Arkamızda vekilimiz var, bu çok büyük bir fırsat. Bu fırsatları çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ankara'da elimiz çok güçlü. Ayşe başkanımın seçildiği gün biz Ankara'da idik, 20 yıldır tanırım kendisini ki daha böyle heyecanlı görmedim. Sanki atlayıp Siverek'e gelecek gibiydi. Başımızda liderimiz böylesine güçlü bir ekiple en hızlı şekilde çözme yoluna gideceğiz. Bunun içinde sahabe ruhu ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Esnaflarımızı ziyaret ettik taleplerini dinlerken güvenlik amacıyla konulan bloklardan bahsettiler. En kısa sürede onu da çözüme kavuşturacağız." dedi.

Gaziantep'teki tecrübeleri ve uygulamaları Siverek ile de paylaşmak istiyoruz

Başarılı bir belediye başkanının bazı konulara hükmetmesi gerektiğini ifaden eden Şahin, şunları kaydetti:

"Birincisi insanı yönetmek. Ayşe başkanımıza bütçeyi sorduğumda bütçenin büyük kısmının personel gideri olduğunu fark ettik. Sayıştay raporuna göre personel giderinizin %30'u aşmaması gerekiyor. Biz mümkün olduğu kadar %25'lerde kalıyoruz ki yatırım yapalım. Toplam bütçenin hepsini personel ücretine yatırdığınız zaman nasıl yatırım yapacaksınız. Bu durumda başkanımız Siverek'in ihtiyaçlarını nasıl giderecek? o yüzden bu konuda meclisin başkanımıza yardımcı olması gerekiyor. Para yönetimi o kadar önemli ki açık şeffaf olunması gerekiyor. Bu konuyla alakalı bütün arkadaşlarımızla çok çalıştık çünkü bunu sağlayamazsanız geriye pek bir şey kalmıyor. Bu yüzden kaynağınızı arttırmak durumundasınız. Para yönetimi çok önemli ve gelir ile giderinizi dengelemeniz gerekiyor. Giderlerin azaltılması gerekiyor, bu yüzden mali disiplin olmalı ki önümüzü görelim. Gaziantep'teki tecrübeleri ve uygulamaları Siverek ile de paylaşmak istiyoruz. Kent estetiği birimini yeni kurduk, şehirlerimize küçük dokunuşlarla güzelleştiriyoruz. O yüzden ışıklandırma, peyzaj gibi konularda görüntü kirliliğini önleme noktasındaki bütün tedbirleri alıyoruz. Bölgede çok fazla gencimiz var, gençlerimizi odaklamamız lazım. Gençlerimize vizyon kazandırmamız lazım, onları gelecek mesleklere hazırlamamız lazım. Beraber ne yapılması gerekiyorsa hem Zeynel başkanımın hem Ayşe kardeşimin emrindeyim ekip olarak. Beraber güçlerimizi birleştirdiğimiz zaman bu iş o kadar zor değilmiş. Her şeyi Ankara'dan beklemeye gerek yok, biz koordine olduğumuz zaman güzel işler çıkaracağız. Bunu birlikte başaracağız. Sefer bizden zafer Allah'tandır."

Ayşe başkanımın Siverek Belediye Başkanlığı bütün bölge için devrim niteliğinde bir adımdı

Bölge il ve ilçeleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğine inandığını ifade eden Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, şunları kaydetti: "Artık bölge ayrımcılığı olmaması gerekiyor. Gaziantep ve Şanlıurfa artık bir ve beraberdir. Gaziantep'te kendine has sorunları olan çok önemli bir şehir. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin'in bunca yoğunluğu arasında Siverek'e gelmesi bizler için bir mutluluk kaynağıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahsettiğiniz gözündeki o ışık onun heyecanı hepimizi mutlu etti. Kadın bir idarecinin gelmesi onun için çok önemli ve çok önem verdiği bir konu ama aynı zamanda gerçek AK Parti belediyeciliğinin bundan sonra hele hele bir kadın eliyle Siverek gibi bir coğrafyada gerçekleşecek olmasının heyecanını da eminim o da bizim gibi taşıyordur. Uzun yıllardır siyasette olmamızdan ötürü öğrendiğimiz bazı hususlar var. Yapılan fiziki hizmetler bir süre sonra unutuluyor ancak bazı hizmetler vardır ki buna devrim denir onlar ebediyen unutulmaz ve önemli olan da o tip imzalara vesile olmak ve eserler bırakabilmektir. Belki de Siverek'te 50 yıl gerçekleşmesi muhtemelen olan kadın bir idarecinin başa gelmesi çok önemliydi. Bunu hep birlikte başardık, özellikle meclis üyesi arkadaşlarımın büyük desteğiyle başardık. Firesiz bir şekilde 24 meclis üyemizin tamamının oyu gibi güzel bir neticeyle Ayşe başkanımın Siverek Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtulması benim ve bütün Siverek halkı için hatta bütün bölge için devrim niteliğinde bir adımdı. Buna imza atmış olmak yapılan bütün hizmetlerden çok daha önemlidir. Milletvekili olarak bizler sadece aracıyız, esas icra makamı değiliz. Belediye başkanlarımız ve bakanlarımız orada daha yetkindir. Bizler sadece ricacıyız ve onlar da bizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Aslında bu dönem arkadaşlarımızla beraber AK Parti'nin Siverek'te gerçekleştirdiği tarihe geçecek adım olduğu için ben ayrıca memnuniyet duyuyorum. Biz bugüne kadar görevimizi ihlas ve gayretle icra etmeye çalıştık. Bunu yaparken de kimseyi şahit tutma gayreti içinde olmamaya çalıştık. Bizim insanımız kadirşinastır, yapılan hizmetleri unutmaz. Onun için sizin bugün burada hizmet adına bize sağlayacağınız en ufak bir katkı bile halk nezdinde unutulmayacaktır. Özellikle Siverek halkı çok kadirşinastır. Verdiğiniz sözlerin ardından gelecek hizmetleri halkımızla beraber paylaşacağız. Bir kez daha sizlere teşekkür ediyorum. Size ve ekibinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum."

Bir süre daha makam odasında Başkan Ayşe Çakmak ve beraberindekilerle sohbet eden Şahin, daha sonra ilçeden ayrıldı.

AdminAdmin