SİVEREK
Giriş Tarihi : 03-09-2020 02:31   Güncelleme : 03-09-2020 02:31

Kırboğa, Siverek'teki olayın aydınlatılmasını istedi

Kırboğa, Siverek'teki olayın aydınlatılmasını istedi

Mahmut İZGÖR - Siverek'e bağlı Burçalık Köyü'nde görev yapan cami imamının bazı uygulamalara karşı çıktığı için 'ceza olarak' COVID-19'dan hayatını kaybedenlerin cenazesini yıkamakla görevlendirildiği iddiasına yönelik tepkiler sürüyor.

Gelecek Partisi Şanlıurfa Kurucu üyesi ve Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı Şükrü Kırboğa, yaptığı yazılı açıklamada, Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi Burçalık Köyü'nde iki yıldır cami imamı olarak görev yapan Osman Çilenti'nin ailesinin iddiası 20 Ağustos'ta kalp krizi geçirerek vefat ettiği yönünde. Kırboğa,"Osman Çilenti vefat ettiğinde Covid-19 hastasıydı. Gelecek Partisi olarak merhuma Allah'tan rahmet, ailesine sabır diliyoruz."dedi.

"Rahime Çilenti, eşi Osman Çilenti ve arkadaşlarına gerekli eğitimin ve teçhizatın verilmediğini eşinin bu yüzden Covid-19'a yakalandığını, kendisine uygulanan mobinge üzüldüğü için kalp krizi geçirerek vefat ettiğini ifade etmektedir." diyen Kırboğa, şunları kaydetti:

"Osman Çilenti'nin Ölümüne dair iddialar:  Siverek Müftülüğü tarafından Covid-19'dan ölenlerin cenazelerini yıkamakla görevlendirilen Osman Çilenti ve 14 imam arkadaşına cenazelerin nasıl yıkanacağına dair bir eğitimin verilmediği, Osman Çilenti'nin 10 Ağustos'ta Covid-19'dan vefat eden bir hastayı eksik teçhizatla yıkamak zorunda kaldığı, eve geldiğinde bu durumu eşine söyleyip kendini karantinaya aldığı,  iki gün sonra ateşlenerek hastaneye gittiği ve Covid-19 testi pozitif olduğu, Hastalığının 4. gününde Siverek Müftülüğü tarafından aranarak, Covid-19'dan vefat eden bir cenazeyi yıkması istendiği, Çilenti'nin ise Covid-19 hastası olduğunu ve bu görevi yerine getiremeyeceğini söylediği halde Müftülük yetkililerinin kendisine inanmadığı için hakkında soruşturma başlattığı, Covid-19 hastası olduğuna dair raporu Müftülüğe getirmesini istediği, Siverek Müftülüğü, Çilenti'nin Covid-19 hastası olduğuna inanmadığı için hakkında soruşturma başlattığı, müftülüğe gelip savunma vermesini istediği, halsiz olduğunu ve konuşmakta güçlük çektiğini söyleyen Çilenti'nin telefonda savunmasını alarak, imzasının alınması için bir murakıp ve şoför ile evine gönderildiği, Osman Çilenti'nin halsiz olduğu için aşağıya inemediği, müftülük  mensuplarının evrakı asansöre koyarak Çilenti'nin oturduğu kata gönderdiği, eşi Rahime Çilenti'nin evrakı asansörden alarak eşine götürüp imzalattığı ve tekrar asansöre koyarak görevlilerin alması için aşağıya gönderdiği,  Osman Çilenti bu olaydan 2 gün sonra 20 Ağustos Perşembe günü, ateşi olmadığı halde kalp krizi geçirerek vefat etmiş ve Çilenti'nin ölümü kayıtlara Covid-19 olarak geçmiştir."

Ayrıca Kırboğa, Osman Çilenti ve görevi başında coronadan vefat eden tüm görevlilerin şehit olarak kabul edilmesi ve hükümetin bu konuyla ilgili gerekli adımları atması gerektiğinin altını çizdi.

Kırboğa, Siverek Müftülüğü'nün cevaplaması gereken soruları sıraladı:

-              Osman Çilenti ve onun gibi Covid-19'dan vefat edenlerin cenazelerini yıkamak üzere görevlendirilen 14 kişiye cenazeleri nasıl yıkayacaklarına dair bir eğitim verilmiş midir?

-              Osman Çilenti'ye 10 Ağustos'ta eksik teçhizatla cenaze yıkatılmış mıdır?

-              Covid-19 hastası olduğu halde tekrar cenaze yıkamaya çağrılmış mıdır?

-              Çilenti,  Covid-19 hastası olduğunu beyan ettiği halde cenazeyi yıkamaya gitmediği/gidemediği için hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

-              Savunması telefonda alınarak, imzası için evrak evine gönderilmiş ve asansöre konularak, kendisine bir geçmiş olsun bile denilmeden imzası istenmiş midir?

-              Siverek'te Covid-19'dan vefat edenlerin cenazelerini yıkamakla görevlendirilen diğer imamların teçhizat durumu nedir? Kendilerine gerekli eğitimler verilmiş midir?

-              Türkiye genelinde Covid-19'dan vefat edenleri yıkamakla görevlendirilen diğer imamlara gerekli eğitiler verilmiş, kendilerini korumaları için gerekli teçhizatlar sağlanmakta mıdır?

Kırboğa Osman Çilenti ve görevi başında coronadan vefat eden görevlilerin şehit sayılmasını istedi bunun için iktidarın gerekli adımların atması için çağrıda bulundu

AdminAdmin