SİVEREK
Giriş Tarihi : 31-05-2019 17:26   Güncelleme : 31-05-2019 17:26

Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

Siverek’te bulunan Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı.

Ulu Camide bulunan sandukasında dualarla çıkartılan cam fanus içerisindeki Sakal-ı Şerif sarıldığı 63 parça bezin arasında çıkartılarak ziyarete başlandı.

Tekbir ve dualarla yüksekten tutularak getirilen Sakal-ı Şerif, cami avlusunda bekleyen vatandaşlarca ziyaret edildi. Bazı vatandaşların ise gözyaşlarına hakim olamadıkları görülürken Sakal-ı Şerif'in ziyarete açılmasıyla kurbanlar kesildi.

Başlatılan yeni uygulamayla önceki yıllarda yaşanan yoğunluğu ve izdihamı önlediklerini söyleyen İlçe Müftüsü Mahmut Yıldızbaş, şunları kaydetti:

"Sakal-ı Şerif İslam kültüründe Peygamberimizin mübarek sakalının saklandığı ve günümüze kadar gelen dini bir ritüel olarak yani kültürel bir ritüel olarak kabul edilmekte ve Peygamberimize olan sevginin bir ifadesi olarak görülmektedir. Gerek bugün ve diğer mübarek zaman dilimleriyle Mevlidi Nebi haftasında ülkemizin çeşitli yerlerindeki Sakal-ı Şerif vatandaşlarımızın ziyaretine açılıyor. Bizde Siverek İlçe Müftülüğü olarak Sakal-ı Şerifi uzun yıllardan beri Kadir gecesi dolayısıyla Ulu Camide vatandaşlarımızın ziyaretine açıyoruz."

Sakal-ı Şerif'in her yıl Kadir gecesinde ziyarete açıldığını dile getiren Yıldızbaş, "Cuma günü gece 02:00 ile 16:00 saatleri arasında erkeklerin ziyaretine, Cumartesi günü ise saat 08.00'den akşam 16.00'ya kadar bayanlar için ziyarete açık olacak." diye konuştu./Haber Merkezi

AdminAdmin