ŞANLIURFA
Giriş Tarihi : 21-07-2019 20:10   Güncelleme : 21-07-2019 20:10

Şanlıurfa Turizm Konseyi ilk toplantısını yaptı

Şanlıurfa Turizm Konseyi ilk toplantısını yaptı

Şanlıurfa Turizm Sektörünün Danışma Kurulu olarak görev yapan Şanlıurfa Turizm Konseyi 18 Temmuz 2019 tarihinde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Konsey toplantısının açılış bölümüne katılan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin konuşmasında, Turizm Geliştirme AŞ'nin Şanlıurfa turizminin gelişmesindeki eşgüdümü ve koordinasyonu sağlama rolüne ve bu minvalde danışma kurulu olarak görev yapacak olan Turizm Konseyi'nin üstleneceği önemli role değindi.

Turizm Geliştirme AŞ'nin yönetişim modeli olarak Türkiye'de bir ilk olduğunu vurgulayan Vali Erin, diğer illerin bu modeli örnek alarak kendi şehirlerinde benzer bir yapıyı hayata geçirmek istediklerini ifade etti. Bütün kurumların Turizm Geliştirme AŞ'yi desteklemesi gerektiğini ve bu yapının sadece hissedarların değil tüm Şanlıurfa'nın şirketi olduğunu vurguladı. Vali, sadece Göbeklitepe ile değil İslami değerler ile de Şanlıurfa'nın önemli bir çekim merkezi olduğunu ve Şanlıurfa'nın İslam Turizmi Başkenti olması için çalışmalara da başlandığını duyurdu.

Açılış toplantısının devamında, Turizmi Geliştirme AŞ Genel Müdürü Mehmet Uncu şirketin yapısını, faaliyetlerini ve Turizm Konseyi'nin işleyişini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. AB tarafından finanse edilen "Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor" Projesi sonucunda ortaya çıkan 2019-2023 Şanlıurfa Turizm Master Planını tanıtan Uncu, konsey tarafından bu master planın çalışma grupları tarafından alt faaliyetlerin revizyonları için görüş alınacağını belirtti. Buna ek olarak, Turizm Geliştirme AŞ modelinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından örnek alınarak, şu an Türkiye çapında turizm konusunda çalışacak olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kurulmakta olduğunu ve Şanlıurfa'nın bu konuda öncü rol üstlendiğini ifade etti.

Açılış toplantısının ardından kamu, özel sektör, STK ve basın temsilcilerinden oluşan katılımcılar, Tanıtım ve Pazarlama Teknik Çalışma Grubu, Kalite Standartları ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Teknik Çalışma Grubu ve Politika ve Ürün Geliştirme Teknik Çalışma Grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Bu çalışma grupları, master planın revizyonunu gerçekleştirecek ve konu odaklı alt komitelerle toplanacaktır. Belirli aralıklarla bir araya gelecek olan Turizm Konseyi komitelerinin bu ilk çalışması ile, Şanlıurfa'nın turizmde gelişimi için koordinasyon ve işbirliği sağlanması bakımından tarihi bir başlangıç yapıldı./Haber Merkezi

AdminAdmin