ŞANLIURFA
Giriş Tarihi : 20-04-2020 18:17   Güncelleme : 20-04-2020 18:17

Vali Erin yeni talimatlar verdi: PTT’ler gerekirse geç saatlere kadar açık olacak

Vali Erin yeni talimatlar verdi: PTT’ler gerekirse geç saatlere kadar açık olacak

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik alınan tedbir kararlarının uygulama ve takibinde azami hassasiyet isteyen Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, yetkililere yeni talimatlar verdi.

Karantina uygulamasına alınan haneler, seyahat kısıtlamaları, COVİD-19 şüphesi nedeniyle izolasyona tabi tutulan vatandaşların aile hekimliği ve İl sağlık Müdürlüğü tarafından takibi gibi konularda şimdiye kadar büyük gayret gösterildiğini belirten Vali Erin, bulaş riskini azaltmaya yönelik yeni tedbir kararlarının uygulanmasında zafiyet gösterilmemesini istedi.

Karantina ve evde izolasyon kararlarının takibinde azami hassasiyet isteyen Vali Erin, PTT şubelerinde daha önce yaşanan yoğunluğun alınan tedbirler sayesinde azaldığını ancak her ay düzenli yapılan ödemeler nedeniyle yeniden yığılma olmaması için ek tedbirler alındığını hatırlattı.

PTT şubelerindeki en önemli yığılmanın, Elektrik Tüketim Desteği ödemelerinden kaynaklandığını belirten Vali Erin, yığılmayı önlemek için ödemelerin doğum tarihinin son rakamına göre günlere yayıldığını ve ihtiyaç olması halinde PTT şubelerinin hem öğlen arasında, hem akşam saat 20.00’a kadar ve gerektiğinde daha geç saatlere kadar açık tutulmasına yönelik düzenlemeler yapıldığını ifade etti. Vali Erin, kolluk kuvvetleri ve PTT güvenlik görevlilerince yeterli önlemler alınarak, PTT şubeleri önünde yığılmaya kesinlikle müsaade edilmemesi talimatı verdi.

Tedbirler kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların evlerinde kalmalarının büyük önem taşıdığını dile getiren Vali Erin, “Bu durumdaki vatandaşlarımızın fatura ödeme, bankacılık işlemleri ve her türlü ihtiyacı Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından temin edilmeye devam edilmektedir. Her ne amaçla olursa olsun, bu durumdaki vatandaşlarımızın dışarıya çıkmalarına müsamaha gösterilmeyecek, bu karara uymayanlara cezai işlem mutlaka yapılacaktır” dedi.

Sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların sosyal yardım, bankacılık işlemleri ve diğer ihtiyaçlarının yerine getirilmesi faaliyetlerinin, sokağa çıkma yasağı uygulanan hafta sonlarında da yapılacağını belirten Vali Erin, Vefa Sosyal Destek Gruplarının hafta sonu da çalışacağını ifade etti.

 ELEKTRİK DESTEĞİ ÖDEMESİNDE GÜNE DİKKAT!

Koronavirüsle mücadele kapsamında sosyal mesafeyi korumak adına Şanlıurfa’da alınan tedbirler kapsamında; Elektrik Tüketim Desteğinden faydalanan vatandaşlardan doğum tarihinin son hanesi 0, 1, 2 ve 3 olanlar 16 Nisan 2020 Perşembe, doğum tarihinin son hanesi 4, 5 ve 6 olanlar 17 Nisan 2020 Cuma, doğum tarihinin son hanesi 7, 8 ve 9 olanlar ise 20 Nisan 2020 Pazartesi günlerinde PTT şubelerinden faturalarını ödeyebilecek.

65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlardan, işlemlerini yapacak yakınları bulunmayanların Elektrik Tüketim Desteği işlemleri, Vefa Sosyal Destek Grupları aracılığıyla yapılacak./Şanlıurfa Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

AdminAdmin