SİVEREK
Giriş Tarihi : 16-07-2019 18:13   Güncelleme : 16-07-2019 18:13

Vatan için şehit düşen Siverekli kahraman Suat Aloğlu

Vatan için şehit düşen Siverekli kahraman Suat Aloğlu

Mahmut İZGÖR - Şanlıurfa Siverek doğumlu olan ve Ankara'da yaşayan Şehit Suat Aloğlu, 2016 yılında FETÖ'nün hain darbe girişiminde bulunduğu gece, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine evden çıkarak Genel Kurmay Başkanlığı önünde şehit edilmişti.

ALLAH BİZE BİR DAHA 15 TEMMUZ GİBİ HAİN BİR DURUMLA KARŞI KARŞIYA GETİRMESİN

Şehidin amcası Şeyhmus Aloğlu darbe gecesi yaşananları gelen telefonla bir bir anlatarak konuşmasında,  "darbe gecesi bana telefon geldi Suat dışarı çıktı bir arayın sorun nerededir ben defalarca aramama rağmen cevap alamadım çok kalabalık ki cevap vermemiş sonradan duydum ki şahadet şerbetini içmiş, darbe gecesi Genelkurmay Başkanlığına evden evin iki damadıyla gidiyor kurşun ve bombaların hedefi olacağını bilerek orada iki damadını kollarının arasına alarak onları koruduğu ve yaralılara müdahale ettiği sırada düşen bombadan dolayı olay yerinde şehit olduğunu öğrendim bende yola çıkarak sabah Ankara'ya ulaştım. Durum böyle Allah bize bir daha 15 Temmuz gibi hain bir durumla karşı karşıya getirmesin' 'dedi.

BİZİM BİR ŞEHİDİMİZ YOK 250 ŞEHİDİMİZ VAR

Şehidimizin acısı ilk günkü gibi içimizdedir diyen Şeyhmus Aloğlu sözlerine şöyle devam etti: "Darbenin bir ay öncesi Suat'ın abisi Murat hastalıktan dolayı ani gelişen ölümü bizi yıktı, bir ay sonra hain darbe gerçekleşti, Suat gözünü kırpmadan dışarı çıkarak vatanını bayrağını korumak için ailesini bile dinlemedi. Kim olsaydı onun gibi yapacaktı, onun gibi olmasaydı zaten 250 şehit vermez vatanı ve bayrağımızı hainlere bırakmış olurduk. Biz vatanın birliğini ve bütünlüğünü yeğenimle birlikte 250 evladımıza, yaralılarımıza ve gazilerimize borçluyuz."

SUAT ANNESİ İÇİN YAŞAYAN BİRİYDİ

Şehidin amcası Şeyhmus Aloğlu, Şehit yeğeninin anılarını anlatarak şunları belirtti: "Yeğenim annesini çok severdi, hatta evlen dediğimizde ben evlenmiyorum, evlensem annene kim bakacak derdi, darbe gecesi anne sevgisi bile ona fayda etmedi. Anne hakkını helal et diyerek vatanı korumaya gitti, şehitlerimizin farklı farklı hikâyeleri var Allah bizlere sabır verirken vatanımıza bayrağımıza sahip çıkmayı bizlere nasip etsin."

DEVLETİMİZ BİZİ YALNIZ BIRAKMAYARAK ACIMIZI HAFİFLETTİ

Devletimiz bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadığını belirten Aloğlu; ''15 Temmuz gecesinden bu yana hiçbir şekilde yalnız kalmadık her zaman devletimizin desteği bizimledir, her konuda bizleri ziyaret ediyorlar çok şükür sıkıntımız yok ama bizi dinlemeleri bile mutlu ediyor. Siverek belediyesi Yeğenimin ismini güzel bir parkta yaşatıyor, Milli eğitim müdürlüğü bir okula ismini vermiş bunları görmek için her zaman ziyaret ederim, okulda şehit köşesi ve kütüphane oluşturulmuş bizde kitap bağışında bulunduk, öğretmenlerimize teşekkür ederim. Yeğenimin ismi okul idaresi ve öğrencilerin katkılarıyla Afrika ülkesi olan Nijerya'da Şehit Suat Aloğlu hayratına su kuyusu açarak ismini orda yaşatmaları bizleri memnun etmiştir, devlet bizlere sahip çıkarak her zaman büyüklüğünü göstermiştir''dedi.

ABİM VATANINA VE BAYRAĞINA SAHİP ÇIKAN BİRİYDİ, BİZ KENDİSİYLE GURUR DUYUYORUZ

Şehidin kardeşi Fuat Aloğlu şunları söyledi.''darbe gecesinde abimin dışarı çıktığını evden haber aldım, aradım neredesin Ulus'ta olduğunu yaralıların çok olduğunu yardım ettiğini onları bırakmayacağını belirti, insanlara yardım etmeyi çok severdi, ama o gece vatan meselesiydi kardeşim kimseyi dinlemeden arkadaşlarını da alarak vatanını korumak için gitti, bende gidecektim ama kısa süre sonra vefat haberini aldım. Abim vatanına ve bayrağına sahip çıkan biriydi, herkesin yapabileceği görevi korkmadan hainlere fırsat vermeyerek yerine getirdi. Biz kendisiyle gurur duyuyoruz'' şeklinde konuştu.

ŞEHİT OLACAĞI İÇİNE DOĞMUŞTU

Şehidin amcasıoğlu Mustafa Aloğlu Suat'ın şehit olacağı içine doğduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Hain darbenin planlanmasına yaklaşık 3 ay öncesi Şehit Suat Aloğlu doğduğu topraklar olan Siverek'e gelerek tüm ailesini ve akrabalarını ziyaret ederek hasret giderdi, ama hasret gidermesinin yanı sıra beraber gezdiğimiz sırada akraba ziyaretlerinde şehit olacağı içine doğmuşçasına özellik herkesten helallik istedi, 10 gün kalarak tekrardan Ankara'ya yolcu ettim. Yaklaşık 2 ay sonrada darbe gecesi şehit olduğunun haberini telefonla aldım' 'Dedi.

AdminAdmin