SİVEREK
Giriş Tarihi : 18-06-2019 19:19   Güncelleme : 18-06-2019 19:19

Yaşıtları tatilin keyfini yaşarken onlar tarlada

Yaşıtları tatilin keyfini yaşarken onlar tarlada

Mahmut İZGÖR - Siverek’te her yıl okulların tatil edilmesiyle birlikte mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişmiyor.

Okul arkadaşları karnelerini alıp tatilin keyfini çıkarırken, onlar yine karnelerine günler kala okullarından zorunlu izin alarak, aileleriyle birlikte geçici tarım işçisi olarak ilçe dışına çıkıyorlar.

Siverek'te her geçen gün giderek artan sosyo-ekonomik sebeplerle parçalanan tarım arazileri bölge halkını mevsimlik işçi göçüne zorluyor.  Bu zorunlu göçten en çok kadınlar ve çocuklar nasibini alıyor.  Çoğu çocuk henüz küçük yaşlarda tarlalarda çalışmaya başlarken kadınlar ise hem tarlada hem de tarla dışında ev işleriyle de uğraşıyor.

Adana da tarlada çalışan bir ailenin fertlerinde olan anne Şükran Kurat yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

" Biz işçilerin çalışma ve barınma şartlarına bağlı nedenlerden dolayı birçok rahatsızlıkları bulunmaktadır. Kamplar her türlü bulaşıcı hastalığa açık ve hijyenden yoksundur çocuklarımız da bu sebeplerden ötürü sık sık hastalanmaktadır. Kamp yakınına köylüler tarafından atılan hayvan gübreleri, açıktaki çöp çukurları tehlike saçıyor. Kötü koşullarda yapılmış, yeterince suyu olmayan ve ortak kullandığımız tuvalet ve banyolar sağlık için birçok risk içermektedir. Biz anneler gündüz tarlada çalışırken geceleri de ev işleriyle uğraşıyoruz. Aynı zamanda çocuklarımıza vakit ayıramıyoruz hepsi hastalık kapıyor. Çaresizce yaz aylarında çalışmak zorundayız çünkü kışın Siverek'te geçim kaynağı olacak bir işimiz yok. Yetkililerden bir an önce bu duruma el atmasını istiyoruz" dedi.

"EĞİTİMİMİ AKSATIYORUM HEP YARIM KALIYOR"

Mevsimlik işçi göçünden etkilerlerin başında çocuklar da var. Tarlada kavurucu sıcaklığın altında güneşle bütünleşip çalışmak zorunda kalıyorlar. Mevsimlik işin zorluluğun ve eğitim hayatına yansıttığı sorunlara değinen Serkan Kurat" çalışmak için ailemle beraber göç ediyoruz. Bende onlarla gelmek zorunda kalıyorum bu benim eğitimim aksatıyor ve hep yarım kalıyorum. Keşke kendi memleketimde kalıp çalışabilsem, rahatça okuyabilsem. Lütfen artık bizi de görsünler okumak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

AdminAdmin